آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت؟

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه داشت؟

دغدغه بسیاری از افراد این است که رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی ممکن است یا خیر؟ باید بدانید شما می توانید به محض بهبودی کامل و احساس راحتی رابطه جنسی را دوباره شروع کنید. این بهبودی معمولا شش ماه به طول می‌انجامد.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی رشد بافتی نامنظمی است که در ابتدا به صورت زگیل تکی ظاهر می شود، اما با گذشت زمان، خوشه هایی از زگیل ها ظاهر می شوند. شکل، اندازه و رنگ زگیل تناسلی در موارد مختلف متفاوت است، اما معمولاً رنگ آنها مانند پوست اطراف است و بافتی خشن و سخت دارند. از آنجایی که سایر بیماری های مقاربتی – به عنوان مثال، سیفلیس – نیز می توانند باعث رشد غیرطبیعی بافت شوند، توصیه می شود زمانی که متوجه برآمدگی ها یا زگیل های غیرعادی در ناحیه تناسلی شدید به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده می تواند به تشخیص اینکه آیا واقعاً زگیل تناسلی دارید یا خیر. زگیل تناسلی یک عفونت بسیار شایع مقاربتی (STI) است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی اچ پی وی ایجاد می شود.  رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی یک خط قرمز است؛ باید توجه داشته باشید شریک جنسی شما از بیماری تان مطلع باشد.

زگیل تناسلی چیست؟

روش های درمان زگیل تناسلی

کار زیادی نمی توان در برابر عفونت زمینه ای HPV انجام داد. این وظیفه سیستم ایمنی شماست و ممکن است تا دو سال طول بکشد تا موفق شود. هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. با این حال، درمان هایی برای مشکلات بهداشتی که HPV می تواند ایجاد کند وجود دارد: زگیل تناسلی را می توان با مشورت ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی با داروهای تجویزی و یا لیزر درمان کرد. در صورت عدم درمان، زگیل تناسلی ممکن است از بین برود، ثابت بماند، یا اندازه یا تعداد آن افزایش یابد. همچنین رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی ممکن است.

بهترین روش ممکن برای درمان زگیل تناسلی لیزر درمانی است. در این روش لیزر زگیل یا سلول های غیرطبیعی دهانه رحم یا واژن را از بین می برد. جراحی لیزر برای زگیل معمولاً زمانی استفاده می‌شود که زگیل‌ها در داخل واژن قرار داشته باشند یا سایر روش‌های درمانی برای برداشتن آنها ناموفق باشد. در مطالعات انجام شده، جراحی لیزری زگیل ها را در حدود 20 تا  40 نفر از 100 نفر حذف کرد. اگر خواهان رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی هستید بهتر است به سراغ لیزر درمانی که بهترین روش است، بروید.

ویروس زگیل تناسلی از چه راه هایی منتقل می شود؟

زگیل تناسلی می تواند از طریق رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی منتقل شود، اما اغلب فقط تماس با پوست آلوده کافی است. برای زنان، خطر ابتلا به HPV از شریک آلوده در طول رابطه جنسی (با یا بدون مقاربت واقعی واژینال) حدود 75٪ است. در دنیای بیماری های مقاربتی، اینها شانس بسیار بالایی دارند. برای مقایسه، احتمال انتقال HIV برای یک تماس جنسی تقریباً ۱٪ است. این یعنی  رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی ممکن خواهد بود. اگر به HPV نوع 6 یا 11 مبتلا شده باشید، اگر سیستم ایمنی بدن شما به درستی کار کند، به احتمال زیاد حتی به هیچ زگیل تناسلی مبتلا نخواهید شد. اما شما به اندازه فردی که زگیل های قابل مشاهده ایجاد کرده است مسری خواهید بود. به همین دلیل است که اگر مشکوک هستید که ممکن است به HPV مبتلا شده باشید، همیشه توصیه می شود برای اطمینان از این موضوع به دنبال کمک پزشکی باشید.

متأسفانه، تنها محافظت 100 درصدی در برابر انتقال HPV، پرهیز است. اگر می‌دانید که شما یا همسرتان مبتلا به HPV یا زگیل تناسلی هستید، توصیه می‌شود تا زمانی که عفونت با موفقیت درمان نشده است، یا تا زمانی که بدن شما آنتی‌بادی‌های کافی برای کنترل ویروس و جلوگیری از مسری بودن آن ایجاد نکرده باشد، رابطه جنسی را متوقف کنید. . حتی پس از اتمام درمان، برای به حداقل رساندن خطر انتقال، باید تا شش ماه دیگر از رابطه جنسی محافظت نشده اجتناب کنید. رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی تا شش ماه قدغن خواهد بود.

با عفونت مداوم HPV (با یا بدون زگیل)، حتی کاندوم ها به طور کامل از شما محافظت نمی کنند، زیرا هنوز تماس پوست به پوست در مناطقی که کاندوم پوشانده نشده است، وجود خواهد داشت. هرچند که در عرض 1 تا 2 سال، عفونت های HPV در 80 درصد افراد یا ناپدید می شوند یا به خودی خود ضعیف می شوند. سپس سیستم ایمنی آنتی‌بادی‌های کافی برای ریشه‌کن کردن کامل ویروس یا سرکوب آن به اندازه‌ای ایجاد کرده است که دیگر مسری نباشد. بنابراین، در حالی که تأثیر موقتی بر زندگی جنسی شما ممکن است ناامید کننده باشد، به احتمال زیاد به یک مشکل طولانی مدت تبدیل نخواهد شد. یعنی  رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی ممکن خواهد بود. متخصص زنان می تواند در مورد داروهای موجود و گزینه های برداشتن جراحی به شما اطلاعات بیشتری بدهد.

تصویر مردی که دست‌هایش را بر ناحیه شرمگاهی خود قرار داده است - رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه جنسی داشت؟

شما می توانید به محض بهبودی کامل و احساس راحتی رابطه جنسی را دوباره شروع کنید. البته بدانید رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی نیاز به ۶ ماه زمان برای بهبودی دارد.

راه های کاهش ریسک انتقال ویروس زگیل تناسلی با رابطه جنسی

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی یک دغدغه مهم است پس بهترین راه این است که از روش هایی استفاده کنید که حتی بعد از بهبودی نیز از انتقال ویروس جلوگیری کند. زگیل تناسلی توسط انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. درمان شما باید زگیل های شما را از بین ببرد و احتمال انتقال HPV را به دیگران کاهش دهد. زگیل تناسلی قابل درمان است، اما در عین حال قابل درمان نیست. شما زگیل ها را از بین می برید، اما همچنان ویروسی را خواهید داشت که باعث ایجاد آنها می شود. این ویروس ممکن است در یک نقطه به خودی خود از بین برود، اما هیچ راهی برای اطلاع دقیق وجود ندارد. برخی از افراد دوباره دچار زگیل می شوند و برخی دیگر نه.

استفاده از محافظ – مانند کاندوم – هنگام رابطه جنسی به کاهش خطر ابتلا به هر گونه STD کمک می کند. و در حالی که تزریق واکسن HPV باعث از بین رفتن زگیل های تناسلی شما نمی شود، اگر قبلاً آنها را داشته اید، می تواند شما را از ابتلا به انواع دیگر HPV محافظت کند. توجه داشته باشید که قبل از رابطه جنسی، حتما به همسرتان اطلاع دهید که HPV دارید، و این احتمال وجود دارد که زگیل تناسلی جدید ظاهر شود. زگیل تناسلی قابل درمان است و خطرناک نیست، اما حتی اگر زگیل وجود نداشته باشد، همچنان می توانید ویروس را منتقل کنید.

پرسش های متداول درباره رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی

برای از بین بردن زگیل تناسلی می توان از لیزر استفاده کرد. جراحی لیزر ممکن است در مطب یا کلینیک پزشک، بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام شود. ممکن است از بی حسی موضعی یا عمومی استفاده شود.
جراحی لیزر اغلب برای از بین بردن زگیل کار می کند. اما زگیل ها ممکن است بعد از جراحی عود کنند

3 Comments

 1. torabi گفت:

  baraye bardashtan zegil tanasoli az che rahi estefade mikonid?

  • کلینیک ترنم گفت:

   سلام
   روش‌های مختلفی برای این کار هست مثل فریز یا استفاده از لیزر. پزشک باید بسته به شرایط بهترین روش رو تعیین کنه.

 2. nasiri گفت:

  سلام من درمان شدم اما شک دارم که شریک جنسیم این ویروس رو داره یا نه.واکسن گارداسیل دوز اولش رو هم تزریق کردم میخواستم بدونم که اگه شریکم هنوز مبتلا باشه بازم احتمالش هست من مبتلا به زیگیل بشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *