درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی جزو بیماری هایی می باشد که به علت بیماری مقاربت جنسی بروز پیدا می کند. روشهای مختلفی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد.

درمان زگیل تناسلی​

برای دریافت نوبت و یا مشاوره رایگان درمان زگیل تناسلی ، فرم زیر را پر کنید

نوبت دهی خدمات

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

درمان زگیل تناسلی با لیزر، بهترین روش درمان محسوب می شود. به دلیل اینکه لیزر به عمق پوست نفوذ پیدا می کند، ویروس بهتر مورد حمله قرار گرفته و زگیل سریعتر درمان می شود. عوارض جانبی لیزر شامل درد، سوزش می باشد. در صورت انجام لیزر تراپی در مراحل اولیه ی ایجاد زگیل تناسلی، از انتشار و رشد ویروس جلوگیری می شود. 

درمان زگیل تناسلی به صورت های مختلف انجام می شود اما نکته مهم این است که درمان توسط پزشک مجرب انجام شود

درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی

کرایوتراپی یکی از روشهای درمان زگیل تناسلی است. این روش نسبت به سایر روشها هزینه ی کمتری دارد. در کرایوتراپی با استفاده از سرمادرمانی و منجمدسازی، زگیل تناسلی درمان می شود. معمولاً روش درمان زگیل تناسلی با کرایوتراپی با عوارض جانبی مانند تاول و درد خفیف همراه است. این عوارض به مرور زمان ایجاد شده و از بین می رود. تعداد جلسات روش کرایوتراپی به عواملی از قبیل تعداد و حجم و اندازه زگیل ها، موقعیت زگیل، صلاحدید پزشک بستگی دارد.

درمان زگیل تناسلی با جراحی

روش جراحی، آخرین روش برای درمان زگیل تناسلی است. این روش هنگامی استفاده می شود که سایر روشهای درمانی باعث از بین رفتن زگیل نشده باشند.

درمان زگیل تناسلی با واکسن

واکسن گارداسیل برای درمان و پیشگیری از زگیل تناسلی کاربرد دارد. این واکسن با تولید انتی بادی با ویروس ها مبارزه کرده و مانع آلوده شدن سلولها به ویروس می شود.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یکی از رایج ترین بیماری هایی است که در بسیاری از افراد به وجود می آید. این بیماری مقاربتی به خاطر وجود ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آید و می تواند باعث بروز مشکلات بسیار زیادی در انسان شود. به همین دلیل هم هر کسی که به این بیماری مبتلا باشد، به دنبال روشی برای درمان زگیل تناسلی است تا بتواند از شر این بیماری منحوس خلاص شود. روش های متنوعی برای درمان این بیماری وجود دارند که برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید یک درمان درست انتخاب کنید.

این بیماری که با نام Genital Warts در پزشکی شناخته می شود، یکی از شناخته شده ترین بیماری های مقاربتی و جنسی به شمار می رود که در بسیاری از زنان و مردان دیده می شود. به دلیل مسری بودن این بیماری، باید در سریع ترین زمان ممکن به دنبال یک روش برای درمان زگیل تناسلی باشید تا آن را به شخص دیگری منتقل نکنید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل هایی که در ناحیه تناسلی انسان به وجود می آیند، بافت نرم و برجسته ای دارند که به خاطر دلایل مختلف، در نواحی خاصی از بدن انسان دیده می شوند. مهم ترین دلیل انتقال این ویروس، ارتباط جنسی است و اگر شخصی ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) را داشته باشد، می تواند آن را به شخص دیگر از طریق رابطه جنسی منتقل کند و باعث بروز زگیل تناسلی در او شود. از این رو، پیدا کردن بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی از اهمیت زیادی برخوردار است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید احتمال انتقال ویروس HPV در میان زنان و مردانی که رابطه جنسی بیشتری دارند، بیشتر از سایر افراد است. اگر شما هم به این بیماری مبتلا شده اید، اصلاً نباید آن را دست کم بگیرید. زیرا عوارض آن می تواند خطرات جبران ناپذیری برای سلامتی شما داشته باشد و حتی باعث بروز سرطان رحم یا واژن شود. به همین دلیل هم باید در سریع ترین زمان ممکن، بهترین روش درمان زگیل تناسلی را پیدا کنید.

زگیل تناسلی عارضه ای است که بخاطر انتقال ویروس به بدن ایجاد می شود

علائم زگیل تناسلی

این بیماری که از طریق رابطه جنسی به سایر افراد منتقل می شود، ممکن است تا چندین هفته تا حتی چندین ماه نهفته بماند. به همین دلیل هم این امکان وجود دارد که شما تا مدت ها دچار زگیل تناسلی شده باشید و حتی متوجه این موضوع نباشید. زیرا بسیاری از زگیل های تناسلی با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و تا زمانی که ندانید زگیل دارید یا نه، نمی توانید برای درمان زگیل تناسلی اقدام کنید.

به دلیل کوچک بودن این زگیل ها، احتمال این که در همان زمان بتوانید متوجه وجود آن ها شوید، بسیار پایین است. علاوه بر این، زگیل های تناسلی غالباً به رنگ پوست انسان هستند یا نهایتاً رنگ تیره تری دارند. از این رو، شاید نتوانید خیلی راحت وجود آن ها را تشخیص دهید و برای درمان زگیل تناسلی اقدام نمایید.

در صورتی که تعداد زگیل های تناسلی بیش از اندازه زیاد شوند، شما می توانید با چشم غیر مسلح هم آن ها را ببینید. در این شرایط، زائده هایی ایجاد می شوند که بیشتر حالتی زبر دارند و به لمس حساسیت نشان می دهند. وجود این زائده ها می تواند بسیار آزاردهنده باشد و حتی احتمال افزایش آن ها نیز بیشتر می شود. به همین دلیل هم باید در ابتدا بدانید این بیماری چه علائمی دارد تا از انتشار بیشتر آن جلوگیری نمایید و همچنین به دنبال روشی برای درمان زگیل تناسلی باشید.

زگیل تناسلی معمولاً با برجستگی‌های کوچک، گوشتی یا خاکستری مشخص می‌شود که روی یا اطراف ناحیه تناسلی، از جمله مقعد، فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی و کیسه بیضه ظاهر می‌شوند. این زگیل ها می توانند از نظر اندازه و شکل متفاوت باشند و ممکن است برجسته یا صاف باشند.

برخی از افراد مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است به هیچ وجه علائمی نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است خارش، سوزش یا ناراحتی را در نواحی آسیب دیده تجربه کنند. در برخی موارد، زگیل تناسلی ممکن است باعث خونریزی در حین رابطه جنسی شود. اگر مشکوک به زگیل تناسلی هستید، برای جلوگیری از گسترش عفونت و دریافت درمان مناسب، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

راه های تشخیص زگیل تناسلی

اگرچه تشخیص زگیل تناسلی و درمان آن کار نسبتاً سختی به نظر می رسد، اما با استفاده از چند راه حل می توانید متوجه شوید که آیا زگیل دارید یا خیر. همان طور که از نام آن مشخص است، زگیل های تناسلی در زنان و مردان در ناحیه تناسلی آن ها به وجود می آید. اگر خانم هستید، برای تشخیص زگیل و درمان آن، باید به این بخش ها از بدن خود توجه کنید.

 • داخل واژن
 • خارج از واژن
 • مقعد
 • روی دهانه رحم

برای پیدا کردن درمان زگیل تناسلی باید بدانید که این زگیل ها در مردان نیز به وجود می آیند که محل قرارگیری آن ها با زنان متفاوت است. برخی از مهم ترین نواحی در مردان که غالباً زگیل تناسلی در این مناطق به وجود می آیند، عبارتند از:

 • آلت تناسلی
 • کشاله ران
 • کیسه بیضه

برای این که بتوانید زگیل تناسلی را تشخیص دهید، باید به این نواحی توجه بیشتری داشته باشید. بعد از این که به این بیماری مبتلا شدید، ممکن است با علائم زیادی مواجه شوید که برخی از شایع ترین آن ها شامل موارد زیر می شوند. با دقت به آن ها توجه کنید و سپس بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی را برای شما توضیح می دهیم.

 • خونریزی
 • ترشحات در ناحیه واژن
 • سوزش
 • خارش

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

اگر هر یک از علائم بالا را داشتید، باید در سریع ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید تا برای درمان زگیل تناسلی برای شما اقدام کند. با این حال، شاید برای برخی از افراد سؤال پیش بیاید که آیا می توان زگیل تناسلی را درمان کرد؟

روش های مختلفی برای درمان زگیل تناسلی پیشنهاد می شوند که هر یک از آن ها بسته به شرایط بیمار، با فرد دیگر متفاوت است. به همین دلیل هم نمی توان به صورت خودسرانه از یک روش درمانی استفاده کرد. برای انجام هر کاری قبل از درمان، باید حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید تا ناحیه زگیل را افزایش ندهید.

زگیل تناسلی را می توان درمان کرد اما این کار باید با نظارت یک پزشک انجام شود بنابراین از درمان های خانگی اجتناب کنید

درمان زگیل تناسلی مردان

همان طور که مشخص است، زگیل تناسلی فقط برای یک جنس به وجود نمی آید و هم زنان و هم مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. روش های متنوعی برای درمان زگیل تناسلی در مردان وجود دارند که بعد از مراجعه به پزشک و معاینه شما، متوجه می شود که کدام روش برای درمان شما مناسب تر است.

فقط توجه داشته باشید که از هر یک از این روش ها برای درمان زگیل تناسلی که استفاده کنید، باید حتماً بعداً نکات بهداشتی را رعایت کنید تا مجددا عود نکند. علاوه بر این، تخصص و مهارت پزشک در این زمینه می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. زیرا در صورت بروز آسیب، احتمال بروز عوارض جبران ناپذیری وجود دارد.

درمان زگیل تناسلی زنان

مطمئناً بروز زگیل تناسلی در همه افراد می تواند بسیار آزاردهنده باشد. این در حالی است که برای جدا کردن این زگیل ها از بدن، می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید و باید حتماً به پزشک مراجعه نمایید. اگرچه خیلی از افراد می گویند که با استفاده از داروهای معمولی و پماد می توان این بیماری را درمان کرد، اما باید بدانید که در صورتی که که زگیل شما خیلی کوچک باشد، این کار شاید کارساز باشد. این در حالی است که برای زگیل های معمولی، باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان زگیل تناسلی دختر باکره

همان طور که تاکنون متوجه شدید، اگر برای درمان زگیل تناسلی هر چه سریع تر اقدام نکنید، احتمال بروز بیماری های شدیدتری مانند سرطان دهانه رحم یا مقعد بیشتر می شود. به همین دلیل هم بهترین روش که دختران باکره و مجرد می توانند برای درمان این بیماری استفاده کنند، لیزر است که در سریع ترین زمان ممکن، تمام زائده ها را از بین می برد و احتمال بازگشت آن ها را با رعایت نکات بهداشتی، تقریباً به صفر می رساند.

درمان قطعی زگیل تناسلی

اگر شما هم به زگیل تناسلی مبتلا شده اید، بهتر است به توصیه های در و همسایه گوش نکنید و هر چه سریع تر به پزشک متخصص برای درمان مراجعه فرمایید. زیر را در صورتی که درمان زگیل تناسلی را جدی نگیرید، ممکن است به بیماری های خیلی شدیدتری مبتلا شوید که احتمال درمان آن ها بسیار پایین تر می آید.

برای این که یک درمان قطعی برای زگیل تناسلی پیدا کنید، باید مطمئن شوید که زائده های زگیل کاملاً از سطح پوست شما جدا می شوند. زیرا در صورتی که این زوائد همچنان روی پوست باقی بمانند، ممکن است به مرور بیشتر و بیشتر شود و تمام سطح پوست شما را بگیرند. یکی از بهترین روش هایی که به طور قطع تمام زوائد زگیل تناسلی را از بین می برد و می تواند بهترین روش برای درمان زگیل تناسلی شناخته شود، استفاده از لیزر است.

راه درمان زگیل تناسلی

اولین کاری که هر کسی برای درمان زگیل تناسلی انجام می دهد، مراجعه به پزشک است. در این شرایط باید اطلاعات کافی از پزشک مورد نظر خود داشته باشید. همچنین می توانید از سایر افراد درباره اعتبار و تجربه پزشک برای این بیماری سؤال بپرسید تا از این بابت مطمئن شوید.

اولین کاری که پزشک بعد از معاینات لازم انجام می دهد، این است که مشخص می کند زگیل تناسلی شما تا چه حد پیشرفت داشته. در این شرایط، می تواند بهترین درمان زگیل تناسلی را ارائه دهد و به شما نشان دهد که کدام روش برای شما مناسب تر است. برای مثال، ممکن است چند دارو برای درمان این بیماری شما تجویز کند و یا درمان با لیزر را پیشنهاد دهد. در هر حال، هرگز نباید برای درمان این بیماری به صورت خودسرانه اقدام کنید.

از بین بردن زگیل تناسلی

تا زمانی که تمام زوائد زگیل تناسلی شما از بین نرفته باشد، نمی توانید بگویید که یک راه درمان زگیل تناسلی را به اتمام رسانده اید. زیرا وجود این زوائد همچنان به معنی داشتن زگیل است و می تواند باعث بروز مجدد علائمی مانند خارش، سوزش و خونریزی شود. از این رو، مطمئن شوید که هر روشی که برای درمان این بیماری انتخاب می کنید، باید تمام زوائد را کاملاً از بین ببرد.

برای از بین بردن زگیل تناسلی روش های متفاوتی از جمله سوزاندن و یا یخ زدن وجود دارد

سیر درمان زگیل تناسلی

برای این که درمان زگیل تناسلی برای شما با موفقیت به انجام برسد، باید به یک پزشک متخصص و با تجربه در این زمینه مراجعه کنید. فرایند این درمان ممکن است چند روز به طول بیانجامد تا کاملاً تمام زوائد از بین بروند. فقط کافی است که صبوری به خرج دهید و برای درمان هر چه سریع تر این بیماری، با پزشک متخصص همکاری کنید.

درمان خانگی زگیل تناسلی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید با استفاده از چیزهایی که در خانه دارید هم می توانید برای درمان زگیل تناسلی اقدام کنید. با این حال، فراموش نکنید که این درمان های خانگی بیشتر برای تسکین درد و خارش مورد استفاده قرار می گیرند و نمی توانید از آن ها به عنوان یک روش دائمی استفاده کنید.

برای مثال، خیلی از افراد برای درمان زگیل تناسلی استفاده از سیر و یا سرکه سیب را پیشنهاد می کنند. برای کمتر شدن احساس درد و خارش، می توانید یک پنبه را به مقداری سرکه سیب آغشته کرده و سپس روی نواحی مورد نظر قرار دهید.

علاوه بر این، مصرف سبزیجات هم می تواند به درمان زگیل تناسلی در خانه کمک زیادی کند. روش های دیگری مانند چای سبز، آلوئه ورا، زردچوبه، پیاز و عصاره آناناس نیز تأثیر زیادی در کاهش درد و خارش زگیل تناسلی دارند. با وجود همه این درمان ها، نمی توانید به صورت خودسرانه از آن ها استفاده کنید. زیرا این احتمال وجود دارد که زائده های موجود در نواحی تناسلی شما بیشتر از قبل شوند.

پماد برای درمان زگیل تناسلی

اگر در مدت زمان کوتاهی به وجود زگیل تناسلی پی ببرید، شاید بتوانید با استفاده از پماد های مخصوصی برای درمان آن ها اقدام کنید. در این شرایط به پزشک متخصص مراجعه کنید تا مطمئن شوید که کدام پماد برای درمان زگیل تناسلی شما مناسب است. با این حال، این روش برای مواقعی که بیماری شما عود کرده، چندان جواب نمی دهد.

با استفاده از برخی پمادها و درمان های موضعی می توان زگیل تناسلی را کنترل یا درمان کرد

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه داشت؟

از آنجا که مهم ترین دلیل بروز زگیل تناسلی، رابطه جنسی است، شاید برای خیلی از افراد سؤال پیش بیاید که آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه داشت؟ برای پاسخ به این سؤال، باید بگوییم که تا زمانی که کاملاً بهبودی دست پیدا نکرده اید، نباید رابطه جنسی داشته باشید. زمان بهبودی این بیماری هم به عوامل زیادی بستگی دارد و به طور کلی، بین 2 تا 4 هفته به طول می انجامد. پس تا پایان بهبودی، رابطه جنسی را به تعویق بیاندازید.

داروی زگیل تناسلی

هنگامی که برای درمان زگیل تناسلی به پزشک مراجعه می کنید، ممکن است داروهای مختلفی برای شما تجویز کند. با این حال، فراموش نکنید که هیچکس از این درمان ها نمی توانند به اندازه لیزر به درمان شما کمک کنند. زیرا اغلب این روش ها، بیشتر برای جلوگیری از پخش شدن زگیل تجویز می شوند. همچنین گاهی اوقات، پزشک این داروها را برای جلوگیری از خارش و احساس درد شما تجویز می کند.

درمان زگیل مقعدی

علاوه بر زگیل تناسلی، بروز زگیل مقعدی هم کاملاً رایج است و ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید. در این شرایط، باید به پزشکی مراجعه کنید که هم برای درمان زگیل تناسلی و هم زگیل مقعدی تجربه کافی داشته باشد و بتواند از پخش شدن زگیل در نواحی مقعد جلوگیری کند. در صورتی که به زگیل مقعدی مبتلا شوید، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید که باعث بروز مشکلات بیشتر و جدیدتری نشود.

درمان زگیل دهان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید احتمال بروز زگیل در اطراف دهان نیز وجود دارد. دلیل این موضوع هم همان رابطه جنسی است که می تواند باعث بروز زگیل در دهان و زبان شود. دلایل دیگری نیز برای بروز این زگیل وجود دارند که همه آن ها منجر به بروز زگیل دهانی می شوند. در صورتی که برای درمان این زگیل اقدام نکنید، ممکن است به بخش های دیگر دهان شما نیز منتقل شوند و حتی احتمال بروز سرطان دهان افزایش پیدا می کند.

درمان گیاهی زگیل تناسلی

درمان های گیاهی زیادی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارند که برخی از آن ها شامل مواردی مانند روغن درخت چای، آلوئه ورا، عصاره قارچ ریشی و برگ درخت زیتون می شوند. با این حال، فراموش نکنید که هیچ یک از این روش ها نمی توانند زگیل تناسلی شما را از بین ببرند و فقط برای پیشگیری از انتشار آن ها استفاده می شوند.

بهترین درمان زگیل تناسلی

می توان با قطعیت گفت که بهترین درمان زگیل تناسلی برای همه افراد، درمانی است که تمام زوائد زگیل را به طور کامل از بین ببرد. از بین همه روش ها، لیزر می تواند به عنوان بهترین روش در نظر گرفته شود که باعث می شود تمام زوائد زگیل نواحی تناسلی روی شما به طور کامل ریشه کن شوند.

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از لیزر برای درمان زگیل تناسلی این است که احتمال بازگشت را تقریباً به صفر می رساند و می توانید مطمئن باشید که دیگر هرگز به زگیل تناسلی مبتلا نمی شود. البته فراموش نکنید که در این شرایط، باید نکات بهداشتی را به خوبی رعایت کنید.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. آنها با برجستگی های کوچک، گوشتی یا خاکستری مشخص می شوند که روی یا اطراف ناحیه تناسلی، از جمله مقعد، فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی و کیسه بیضه ظاهر می شوند. برخی از افراد مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است به هیچ وجه علائمی نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است خارش، سوزش یا ناراحتی را در نواحی آسیب دیده تجربه کنند. در برخی موارد، زگیل تناسلی ممکن است باعث خونریزی در حین رابطه جنسی شود.
اگر مشکوک به زگیل تناسلی هستید، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باشید. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند زگیل تناسلی را با انجام یک معاینه فیزیکی و احتمالاً بیوپسی از ناحیه آسیب دیده تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است آزمایش پاپ اسمیر یا سایر آزمایشات را برای بررسی HPV انجام دهند.
درمان زگیل تناسلی ممکن است شامل کرم یا ژل موضعی، انجماد یا برداشتن زگیل با جراحی باشد. در برخی موارد، زگیل ها ممکن است خود به خود بدون درمان از بین بروند، اما مهم است برای جلوگیری از سرایت عفونت به دیگران و کاهش خطر ابتلا به عوارضی مانند سرطان، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. علاوه بر این، انجام رابطه جنسی ایمن، از جمله استفاده از کاندوم و محدود کردن شرکای جنسی، می تواند به جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی و سایر عفونت های مقاربتی کمک کند.

شکل زگیل تناسلی

زگیل تناسلی می تواند اشکال و اندازه های مختلفی داشته باشد، از برجستگی های کوچک، مسطح یا برجسته گرفته تا خوشه های بزرگتر شبیه گل کلم. زگیل ها می توانند به صورت توده های صاف، صورتی یا خاکستری روی سطح پوست ظاهر شوند یا بافتی خشن با حاشیه های نامنظم داشته باشند. شکل زگیل ها نیز می تواند بر اساس محل عفونت متفاوت باشد. در مردان، زگیل تناسلی می تواند روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ظاهر شود، در حالی که در زنان می تواند روی فرج، دهانه رحم یا واژن رشد کند. اگر مشکوک به زگیل تناسلی هستید، برای تشخیص و درمان مناسب، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

انواع زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. انواع مختلفی از HPV وجود دارد که می تواند باعث زگیل تناسلی شود، اما رایج ترین گونه ها HPV-6 و HPV-11 هستند. زگیل تناسلی می تواند به صورت تک یا چند برآمدگی کوچک، گوشتی رنگ یا خاکستری در ناحیه تناسلی ظاهر شود. آنها می توانند مسطح یا برجسته باشند و می توانند در خوشه هایی که شبیه گل کلم هستند رشد کنند. در زنان، آنها می توانند روی فرج، دهانه رحم یا در واژن رشد کنند. در مردان، آنها می توانند روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا اطراف مقعد رشد کنند.
همچنین انواع فرعی زگیل تناسلی وجود دارد که کمتر شایع هستند اما می توانند نگران کننده تر باشند. این شامل:

 • کندیلوم غول پیکر (همچنین تومور Buschke-Lowenstein نامیده می شود)، که یک نوع نادر اما تهاجمی از زگیل تناسلی است که می تواند به سرعت رشد کند و به بافت های مجاور حمله کند.
 • هیپرپلازی اپیتلیال کانونی (که بیماری هک نیز نامیده می شود)، که یک نوع نادر از زگیل تناسلی است که می تواند در دهان و گلو ایجاد شود.

اگر مشکوک هستید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زگیل تناسلی، زیرا می تواند نشانه سایر عفونت های مقاربتی باشد و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به عوارض شود.

انواع مختلف زگیل تناسلی که در نواحی مختلف ظاهر می شود

راه های انتقال زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس می تواند از طریق تماس پوست به پوست در حین فعالیت جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل شود. زگیل تناسلی همچنین می تواند از مادر به نوزاد در هنگام زایمان منتقل شود. انتقال زگیل تناسلی رایج ترین راه انتشار زگیل تناسلی است. این ویروس می تواند از طریق هر نوع تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شود، حتی اگر علائم قابل مشاهده ای از عفونت وجود نداشته باشد. کاندوم ها می توانند تا حدودی در برابر HPV محافظت کنند، اما محافظت کاملی ندارند، زیرا ویروس می تواند در مناطقی از پوست وجود داشته باشد که توسط کاندوم پوشانده نشده است.
این ویروس همچنین می تواند از طریق تماس پوست به پوست غیر جنسی مانند هنگام زایمان منتقل شود. در موارد نادر، زگیل تناسلی نیز می‌تواند از طریق اشتراک حوله یا سایر وسایل شخصی با فردی که به عفونت مبتلا است، منتقل شود. مهم است که به یاد داشته باشید که زگیل تناسلی حتی اگر وجود نداشته باشد، می تواند پخش شود علائم قابل مشاهده وجود دارد، به همین دلیل است که آزمایش منظم و اقدامات جنسی ایمن برای جلوگیری از انتقال ضروری است. واکسن‌های HPV نیز در دسترس هستند و برای افراد قبل از شروع فعالیت جنسی توصیه می‌شوند، زیرا می‌توانند در برابر سویه‌های HPV که معمولاً باعث زگیل تناسلی و سایر انواع سرطان می‌شوند، محافظت کنند.

سوزاندن زگیل تناسلی

هنگام استفاده از لیزر برای درمان زگیل تناسلی توسط پزشک، اشعه لیزر باعث می شود که تمام زگیل در نواحی تناسلی شما از بین برود. لیزر تمامی ضوابط را کاملا می سوزاند و این مسئله باعث می شود که مجدداً به این بیماری مبتلا نشوید. البته زمان های قدیم، برخی پزشکان برای سوزاندن زگیل های تناسلی از جریان الکتریکی استفاده می کردند که به دلیل تهاجمی بودن این عمل، احتمال بروز مشکلات زیادی وجود داشت.

دکتر زگیل تناسلی در تهران

در صورتی که پزشک و کلینیک انتخابی شما برای درمان زگیل تناسلی اعتبار کافی نداشته باشد می تواند باعث شود که این زگیل ها در نواحی تناسلی شما انتشار می یابند و در بخش های بیشتری به وجود بیایند. به همین دلیل باید حتماً کلینیک معتبری برای درمان این بیماری انتخاب کنید. کلینیک ترنم یکی از بهترین و به روز ترین مراکز برای درمان زگیل تناسلی شناخته می شود که به همراه پزشکان با تجربه خود، شما را مطمئن می کند که هرگز زوائد زگیل تناسلی شما باز نخواهند گشت.

سوالات متداول درمان زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی از طریق دست دادن و بغل کردن هم منتقل می شود؟

اگرچه زگیل تناسلی مسری است، اما از طریق دست دادن یا بغل کردن به هیچ عنوان منتقل نمی شود. همچنین استفاده از سرویس بهداشتی مشترک با فردی که به این بیماری مبتلا است، هیچ ارتباطی به انتقال زگیل تناسلی ندارد.

چرا درمان خانگی برای درمان زگیل تناسلی اثرگذار نیست؟

برای این که درمان زگیل تناسلی با موفقیت انجام شود، باید تمام زوائد آن به طور کامل از بین برود. این در حالی است که هیچ یک از درمان های خانگی نمی توانند زوائد را از بین ببرند و تنها از پیشروی آن ها جلوگیری می کنند.

احتمال بروز زگیل تناسلی برای چه افرادی بیشتر است؟

افراد کمتر از 30 سال که سیگار می کشند و یا مادرانی که موقع زایمان به این ویروس مبتلا بوده اند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به زگیل تناسلی هستند. همچنین اگر فردی سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد و یا قبلاً دچار سوء استفاده جنسی شده باشد، بیشتر از سایر افراد احتمال دارد به زگیل تناسلی مبتلا شود.

عوارض زگیل تناسلی چیست؟

اگر زگیل تناسلی خود را درمان نکنید، احتمال دارد به بیماری های شدید تر و جدیدتری مبتلا شوید. یکی از مهم ترین و رایج ترین بیماری های بعد از درمان نکردن زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم است.

مشاوره رایگان از کلینیک ترنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای