درمان تعریق زیر بغل

درمان تعریق زیر بغل با 10 روش موثر و فوری بدون عوارض

درمان تعریق زیر بغل علاوه بر تاثیری که بر کیفیت زندگی اجتماعی شما می گذارد، نیاز شما به استفاده از ضد تعریق هایی که اثر موقتی دارند را نیز از بین میبرد. روش های مختلفی برای درمان تعریق زیر بغل وجود دارند اما یکی از موثر ترین و ماندگار ترین روش ها استفاده از بوتاکس رفع تعریق زیر بغل است. این روش یک درمان پزشکی است که شامل تزریق سم بوتولینوم به غدد عرق برای کاهش یا توقف تعریق بیش از حد است. بوتاکس زیر بغل را می توانید در کلینیک ترنم تحت نظر پزشک متخصص انجام دهید. در ادامه به بررسی سایر روش های درمان تعریق زیر بغل پرداخته ایم.

علائم تعرق زیاد زیر بغل

تعریق زیر بغل - درمان تعریق زیر بغل

علائم تعرق زیاد زیربغل عبارتند از:

 • تعرق زیاد زیربغل که حداقل برای شش ماه و بدون دلیلی خاص ادامه داشته باشد.
 • بروز تعرق زیربغل در دو سمت تقریبا به یک اندازه باشد.
 • تعرق زیاد زیربغل حداقل هفته ای یک بار
 • بروز تعرق زیاد زیربغل مختل کننده فعالیت های روزانه (مانند کار یا در حین ارتباطاتتان)
 • تعرق زیاد زیربغل که وقتی قبل از 25 سالگی آغاز شده باشد.
 • وقتی خواب هستید تعرق زیربغل نداشته باشید.
 • سابقه خانوادگی تعرق زیاد زیربغل

این عوامل می تواند نشان دهنده آن باشد که شما با تعرق زیاد زیربغل همراه هستید. لازم است تا برای تشخیص دقیق تر به پزشک مراجعه کنید. تعرق کل بدن یا تعرق زیاد یک نقطه می تواند نشانی از وجود تعرق زیاد کلی ثانویه باشد. برای پی بردن به عامل اصلی این مسئله لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

دلایل تعریق زیاد چیست ؟

می‌دانید که بدن از سیستم تعریق برای خنک کردن خود استفاده می‌کند. از طرفی در نرم و مرطوب کردن پوست هم نقشی مهم دارد. عواملی مانند خوردن غذای داغ، تحرک و فعالیت‌های بدنی، گرما، عوارض جانبی داروها، داشتن اضافه وزن و غیره از جمله دلایلی هستند که بدن را به عرق کردن وادار می‌کنند. اما چرا بعضی افراد با تعریق زیاد آن هم در بخش زیر بغل مواجه هستند؟ این مسئله می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بوی بد زیر بغل - درمان تعریق زیر بغل

بیماری هایپرهیدروزیس

این بیماری به اندازه‌ای شدید است که حتی زندگی افراد را مختل می‌کند. این بیماری می‌تواند در هر زمان و بدون هیچ دلیل خاص و مشخصی بروز پیدا کند. هایپرهیدروز نه فقط در ناحیه زیر بغل بلکه بر تمامی اندام‌ها اعم از دست، پا، صورت و غیره هم تاثیر می‌گذارد. بسیاری معتقدند که تعریق شدید در این بیماری به واسطه اثرات جانبی سایر بیماری‌ها به وجود می‌آید. با این حال این نظریه هنوز به اثبات نرسیده و خیلی‌ها دلیل اصلی این بیماری را نمی‌دانند.

تغذیه نامناسب

این مسئله را به هیچ عنوان نادیده نگیرید؛ رژیم غذایی بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید بر تعریق بدن تاثیر دارد. زمانی که غذاهای تند می‌خورید، دمای بدن بالا می‌رود، در نتیجه بدن به این مسئله واکنش نشان داده و با فعال کردن غدد عرق سعی در خنک نمودن خود دارد. در نتیجه بیش از حد معمول عرق می‌کنید.

استرس بالا

زندگی تقریبا هر روزه ما را تحت فشارهای عصبی و انواع استرس قرار می‌دهد. فشارهای زندگی، جلسات کاری مختلف، ارائه سمینار و غیره هرکدام می‌تواند به نوعی عوامل استرس‌زا شناخته شوند. زیرا تپش قلب را افزایش داده و حتی میزان گردش خون و دمای بدن را بالا می‌برند. در نتیجه سیستم خنک کننده بدن فعال شده و این مسئله را با عرق کردن به ما نشان می‌دهد.

البته بسیاری معتقدند که تعریق زیاد در چنین مواقعی عادی بوده و حتی برای سلامتی مفید است. معمولا استفاده از دئودورانت نتیجه بخش بوده و می‌تواند این مسئله را کنترل کند. اما با این حال باید آن را نشانه‌ای بر بیماری هایپرهیدروز هم بدانید و توصیه ما این است که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

رفع بوی عرق - درمان تعریق زیر بغل

ورزش و فعالیت زیاد بدنی

ورزش و تحرک زیاد هم عاملی بر تعریق زیاد هستند. همه به این مسئله آگاهیم. اما چرا گاها برخی افراد بیش از حد معمول عرق می‌کنند؟ درواقع باید بگوییم که عوامل زیادی در این راستا دخالت دارد. عواملی مانند اضافه وزن و تناسب اندام! پس اگر شما دارای اضافه وزن هستید، عرق کردن بیش از حد معمول را باید اتفاقی عادی قلمداد کنید.

دیابت

آن دسته از افرادی که از دیابت رنج می‌برند هم جزء کسانی هستند که بیش از حد معمول عرق می‌کنند. بطور معمول این پدیده دو دلیل دارد. دلیل اول به اضافه وزن این دسته از افراد برمی‌گردد. دلیل دوم هم به بالا بودن گلوکز خون برمی‌گردد. درواقع زمانی که وزن بالا می‌رود، سوخت و ساز بدن افزایش پیدا می‌کند که در نتیجه منجر به ریزش عرق می‌شود. از طرقی بالا رفتن سطح گلوکز خون به نورون‌ها آسیب می‌زند که در نتیجه این آسیب اختلالاتی در غده عرق ریز به وجود می‌آید و فرد دچار تعریق زیاد می‌شود.

تشخیص تعریق بیش از حد

پزشکتان سوالاتی درباره مشکل تعرقتان مانند اینکه کی و کجا رخ می دهد از شما خواهد پرسید. آنها آزمایشات مشخصی مانند آزمایش خون و ادرار را برای تشخیص وجود مشکل تعرق زیاد زیربغل انجام می دهند. اکثر پزشکان مشکل تعرق زیاد اولیه را بر اساس سوابق پزشکی و نتایج معاینات تشخیص می دهند. آزمایشات دیگری نیز برای تایید تشخیص وجود دارد اما در معاینات معمول به کار گرفته نمی شوند.

آزمایش نشاسته ید شامل قرار دادن ید روی ناحیه تعرق است. وقتی ید خشک شد، روی آن نشاسته پاشیده می شود. اگر نشاسته به رنگ آبی تیره درآمد، مشکل تعرق زیاد زیربغل را دارید. آزمایش کاغذ شامل قرار دادن یک نوع خاص کاغذ روی ناحیه تعرق است. سپس کاغذ وزن می شود تا مقدار عرق جذب شده بررسی شود. وزن سنگین تر به معنای تعرق زیاد زیربغل است.

پزشکتان ممکن است آزمایش تنظیم حرارت را نیز تجویز کند. مشابه با آزمایش نشاسته ید، این آزمایش از پودر مخصوصی که به رطوبت حساس است، استفاده می کند. رنگ پودر در جایی که تعرق زیاد وجود داشته باشد، تغییر می کند. ممکن است برای آزمایش در سونا یا جایی مثل آن بنشینید. اگر به پرکاری تیروئید مبتلا باشید در طول این آزمایش احتمالا کف دستانتان نیز از آنچه انتظار می رفت بیشتر عرق کند.

روش‌ های کلینیکی درمان تعریق زیر بغل

بوتاکس زیر بغل - درمان تعریق زیر بغل

بوتاکس برای درمان تعریق زیر بغل

خوشبختانه تعریق زیاد زیر بغل قابل درمان است. تزریق بوتاکس یک روش مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بوده که می‌تواند تعریق اولیه‌ی زیر بغل را کاهش دهد. این روش معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که داروهای موضعی و خوراکی کارایی لازم برای کاهش علائم را نداشته باشند.

پزشک شما می‌تواند نوع ضعیفی از این دارو را به زیر بغل شما تزریق کند. به منظور کاهش تعریق لازم است تا مقادیر بسیار کمی از این بوتاکس را به مناطق مختلف زیر بغل تزریق شوند. این روش در صورت انجام صحیح درد و ناراحتی ایجاد نخواهد کرد. شما در کلینیک ترنم این خدمات را تحت نظر پزشک و با خیال راحت می توانید انجام دهید.

بوتاکس چگونه تعریق بیش از حد را درمان خواهد کرد ؟

با افزایش دمای بدن، سیستم عصبی غدد عرق را تحریک می‌کند تا با ترشح عرق دمای بدن را کاهش دهند. در افراد مبتلا به هایپرهیدروز این اعصاب بیش فعال بوده و تزریق بوتاکس می‌تواند به طور موقت فعالیت این اعصاب را متوقف کرده یا کاهش دهد. این کار از تعریق بیش از حد در زیر بغل جلوگیری خواهد کرد.

چند واحد بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل لازم خواهد بود ؟

برای گرفتن نتیجه‌ی مطلوب معمولاً 50 واحد بوتاکس به هر زیر بغل تزریق می‌شوند. البته تأثیر این ماده در هر فرد متفاوت خواهد بود. با استفاده از این دوز نتایج درمان معمولاً بیش از 6 ماه باقی خواهند ماند. استفاده‌ی کم‌تر از 50 واحد بوتاکس معمولاً فقط چند ماه علائم را از بین خواهد برد.

آیا توقف تعریق برای بدن بی خطر است ؟

غدد عرق برای کمک به کاهش دمای بدن کارایی دارند. در بدن انسان بیش از 2 میلیون غده‌ی عرق وجود داشته که کم‌تر از 2 درصد آن‌ها در زیر بغل قرار گرفته‌اند. با توقف فعالیت غدد عرق در زیر بغل، بدن همچنان توانایی خنک کردن خود با استفاده از غده‌های دیگر را خواهد داشت.

علت تعریق زیاد - درمان تعریق زیر بغل

داروی آنتی کولینرژیک برای درمان تعریق زیر بغل

این ماده به عنوان ماده‌ای ضد عرق شناخته می‌شود. این دارو به خوبی از پس متوقف کردن فعالیت‌های غدد عرق برمی‌آیند و تعریق زیاد شما را کنترل می‌کنند. البته که نمی‌توان از عوارض جانبی آن غافل شد. کسانی که از این محصول استفاده کرده‌اند؛ گزارش افزایش ضربان قلب، تاری دید، خشکی چشم و دهان و بروز مشکل در دفع ادرار را به ثبت رسانده‌اند. پس می‌توان نتیجه گرفت که تمامی افراد نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

حتما برای مصرف این دارو با پزشک مشورت کرده و یا حتما پس از تجویز به سراغ خرید آن بروید.

یون درمانی برای درمان تعریق زیر بغل

یون درمانی جزء آن دسته از درمان‌هایی‌ست که اکثر پزشکان به آن تاکید دارند. زیرا بالاترین میزان اثربخشی را از خود به جای گذاشته است. برای انجام این روش درمانی تنها کافیست ۲۰ الی ۳۰ دقیقه از زمان خود را بگذارید.

البته برای رسیدن به نتیجه در این روش باید آن را چند مرتبه تکرار کرده و مراقبت‌های آن را هم جدی بگیرید. اگر چه این روش کاملا ایمن است اما با توجه به استفاده از جریان برق، زنان باردار و کسانی که از دستگاه تولید ضربان قلب استفاده می‌کنند، یا حتی کسانی که مشکل قلبی صرع دارند، نمی توانند از این روش برای کنترل تعریق زیر بغل بهره مند شوند.

استفاده از امواج رادیویی

براساس آخرین نتایج بدست آمده، استفاده از امواج رادیویی تاثیر بسزایی در کنترل تعریق زیاد زیربغل دارد. با استفاده از این فناوری، انرژی گرمایی بسیار زیادی به غشای میانی پوست منتقل شده که در نتیجه غدد عرق ریز را گرم و غیرفعال می‌کند. درواقع در این روش، عامل ریشه‌ای تعریق زیر بغل، هدف قرار می‌گیرد.

جلوگیری از عرق زیر بغل - درمان تعریق زیر بغل

علاوه بر این؛ روش درمانی امواج رادیویی از سیستم بازخوردی در لحظه و هوشمند و سیستم کنترل برای تضمین درمان موثر تعرق زیاد زیربغل برخوردار است. درواقع بلافاصله پس از استفاده از این روش، شوکی که به پوست وارد می‌شود، هرگونه اثر لک عرق روی پیراهن که منجر به خجالت زدگی شما می‌شود را از بین خواهد برد. برای انجام این روش حتما باید به پزشک متخصص مراجعه نموده و برای اثربخشی حتما دو جلسه را بگذرانید.

باید این نکته را متذکر شویم؛ اگر دارای پوستی حساس هستید، انجام این روش می‌تواند کمی دردناک باشد. اما مسلما به نتیجه دلچسب آن می چسبد.

جراحی برای درمان تعریق زیر بغل

بطور معمول جراحی آخرین مرحله‌ای‌ست که پزشکان برای درمان تعریق زیر بغل به سراغ آن میروند. درواقع از این روش تنها زمانی استفاده میشود که بدن به هیچ روش درمانی دیگر جواب نداده و نتیجه مطلوب حاصل نشده است. پزشک در جریان این روش درمانی، با ایجاد برش و خراش در ناحیه زیربغل، غدد عرق ریز را بیرون می‌آورد.

البته که روش‌های متعددی برای جراحی وجود دارد. یکی از روش‌ها قطع اعصاب سمپاتیک صدری و دیگری برداشتن عدد عرق ریز است، که معمولا روش دوم انتخاب اکثر پزشکان‌ است! روش اول هم جزء اثربخش‌ترین روش‌هاست اما همیشه به عنوان آخرین سنگر شناخته می‌شود زیرا عوارض شدیدی داشته سایر غدد تعریق بدن را دچار مشکل می‌کند.

درمان های خانگی تعریق زیر بغل

همه ما زمانی که با مشکلی مواجه می‌شویم در وهله اول به درمان‌های خانگی روی می‌آوریم. به عبارتی این درمان‌ها را نتیجه‌بخش تر از درمان‌های کلینیکی می‌دانیم. البته شاید در برخی موارد آن نتیجه مدنظر را دریافت کنیم، اما مسلما همیشه اینچنین نخواهد بود. از همین رو در نظر گرفتیم در این بخش شما را با درمان خانگی تعریق زیاد زیر بغل آشنا کنیم تا حداقل یکبار هم که شده آن را امتحان نمائید.

استفاده از سرکه

بطور کلی سرکه، خصوصا سرکه سیب، فواید زیادی را به بدن می‌رساند. مثلا سرکه می‌تواند سموم بدن را دفع کرده، قند خون را تنظیم و حتی سوزش سردل را تسکین دهد. حتی اثرگذاری مستقیم آن بر روی پوست هم به اثبات رسیده. درواقع سرکه توانایی از بین بردن باکتری و بستن منافذ پوست را دارد.

با این تفاسیر اگر جزء افراد با میزان تعریق زیاد زیر بغل هستید، نوشیدن معجون سرکه را فراموش نکنید. حتی استفاده از آن در ناحیه‌ای که دچار تعریق زیاد می‌شود، هم تاثیر شایانی در بهبود آن دارد. توصیه ما این است که مخلوطی از سرکه و سرکه سیب را قبل از سه وعده غذایی روزانه بنوشید. اثرات خشک شدن این تعریق را دقیقا چند روز پس از مصرف، متوجه خواهید شد.

درمان خانگی عرق زیر بغل - درمان تعریق زیر بغل

آب گوجه فرنگی برای درمان تعریق زیر بغل

آب گوجه فرنگی نه فقط به عنوان معجونی ضد سرطان، بلکه به عنوان دارویی برای کنترل منافذ و همچنین کاهش عرق مزمن نیز شناخته می‌شود. با این تفاسیر باید بگوییم؛ مصرف گوجه فرنگی را در رژیم غذایی خود به میزان زیادی بالا ببرید. حتی می توانید روزانه یک لیوان آب گوجه فرنگی بنوشید تا تعریق زیاد شما کنترل شود.

اگر هم به نوشیدن این معجون علاقمند نیستید، مالیدن آن به زیر بغل و سپس شستشوی آن پس از گذشت ۱۰ دقیقه می تواند راهکار خوبی برای کنترل میزان تعریق شما باشد. البته اگر به این ماده حساسیت نداشته باشید.

چای سبز و سیاه

نوشیدنی‌های داغ در راستای متوقف کردن عرق شاید غیرعادی بنظر برسد، اما شما با نوشیدن چای داغ، غدد عرق را منقبض کرده و بدن‌تان را آرام نگه می دارید. اگر جزء افراد با تعریق زیاد زیربغل هستید، تمام تلاش‌تان را بکار گیرید تا صبح‌ها یک لیوان چای سبز بنوشید. حتما از فواید و خواص این چای آگاهید. چای سیاه هم خاصیت انقباظ دارد و میزان عرق روی پوست را کاهش می‌دهد. بسیاری میگویند مالیدن چای سیاه دم شده در ناحیه زیر بغل می‌تواند در کاهش تعرق آن ناحیه تاثیرگذار باشد.

سیب زمینی برای درمان تعریق زیر بغل

زمانی که میزان مصرف سدیم را افزایش می‌دهید، بدن بطور اتوماتیک میزان آب بیشتری را در خود نگهداری می‌کند. اما با قراردادن غذاهایی غنی از پتاسیم مثل کلم بروکلی و حتی سیب زمینی در رژیم غذایی‌تان می‌توانید این روند را معکوس کرده و به نفع خود برگردانید.

حال دانستید چرا به استفاده زیاد از سیب زمینی تاکید داریم؟ سیب زمینی نقش بسیار موثری در جذب آب اضافی بدن و رفع تعریق دارد. علاوه بر این؛ قرار دادن روزانه یک تیکه از سیب زمینی بطور برای چند دقیقه در ناحیه زیربغل به خشک شدن تعریق آن تاحیه و حتی سفید شدن آن نیز کمک می‌کند.

 روغن نارگیل

به نظر می رسد روغن نارگیل این روزها تقریباً هر بیماری را درمان می کند: از جمله عرق و بو. دلیل آن این است که این ابر میوه دارای اسید لوریک است که به دلیل خاصیت ضد میکروبی باکتری های ایجاد کننده عرق را از بین می برد.

در اینجا نحوه استفاده از روغن نارگیل برای کمک به عرق و بوی اضافی آورده شده است:

 • 10 گرم کافور خرد شده و 1 فنجان روغن نارگیل را ترکیب کنید.
 • مواد را با هم مخلوط کرده و خمیر را به بدن خود بمالید
 • بگذارید به مدت 45 دقیقه تا یک ساعت روی پوست خود بماند
 • آن را با آب بشویید

همچنین می توانید بعد از هر بار دوش گرفتن یا استحمام، روغن نارگیل فشرده شده به پوست خود بزنید همانطور که یک مرطوب کننده معمولی استفاده می کنید. این کار را مرتباً انجام دهید تا عرق بیش از حد کاهش یابد.

مام زیر بغل - درمان تعریق زیر بغل

درمان تعریق زیر بغل با لیمو

کمتر کسی در این دنیا وجود دارد که نسبت به خواص لیمو آگاه نباشد. اسید موجود در لیمو به طور طبیعی تعریق بیش از حد را کاهش می‌دهد. البته که باید نصف آن را به زیر بغل‌تان بمالید. حتی مقدار بسیار کمی از آن را با جوش شیرین مخلوط کرده و با پنبه بر روی زیر بغل قرار دهید. معمولا این روش باید به مدت ۳۰ دقیقه و برای چند روز تکرار شود تا نتیجه دلخواه بدست آید.

با توجه به مواردی که گفتیم؛ تاکنون از این روش‌های خانگی برای درمان تعریق زیر بغل خود یا حتی اطرافیانتان استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را در بخش نظرات سایت با ما به اشتراک بگذارید. البته فراموش نکنید؛ حتی اگر این راهکارها نتوانست شما را به نتیجه مطلوب برساند، روش‌های نتیجه بخش زیادی وجود دارد. در ادامه شما را با این روش‌ها آشنا خواهیم کرد.

 پودر چوب صندل سفید

پودر چوب صندل سفید یکی دیگر از قابض های طبیعی است. هر یک قاشق غذاخوری از پودر چوب صندل سفید، گلاب و آب لیمو را با هم ترکیب کنید تا یک درمان خانگی برای هایپریدروز باشد. معجون را مخلوط کنید تا خمیر تشکیل شود.
بعد پوست خود را کاملاً بشویید و خشک کنید و خمیر را روی پوست خود بمالید. حتماً بگذارید کاملاً سفت شود.

بعد از 30-20 دقیقه پوست خود را با آب گرم بشویید. برای کاهش تعریق این روند را هر روز تکرار کنید.

توصیه هایی برای کاهش تعرق

استفاده از مواد ضدعرق موضعی

دئودورانت خود را کنار بگذارید و از مواد ضدعرق استفاده کنید. شاید با استفاده از دئوردورانت، بوی بعد زیربغل را رفع کردید، اما این ماده برای رفع کامل تعرق طراحی نشده است. مواد ضدعرق هم باکتری های عامل ایجاد بوی بد را از بین می برد و همچنین به شکلی موثر جلوی فعالیت غدد عرق ریز زیربغل را می گیرد. این به کاهش رنجش شما کمک خواهد کرد.

بااین حال مواد ضدعرق بدون نسخه ای که می توان تهیه کرد روی بعضی افراد نتیجه نمی دهد. اگر نتیجه دلخواهتان را از مواد ضدعرق معمولی نگرفتید، به دنبال محصولی قوی تر با درصد آلومینیوم کلراید بالاتر (حداقل 13 درصد) باشید و اگر باز هم به جواب نرسیدید با پزشکتان صحبت کنید و نظر او را برای ماده ای قوی تر جویا شوید. همچنین نحوه درست استفاده از ماده ضدعرق برای دستیابی به نتیجه دلخواه نیز اهمیت زیادی دارد، یعنی باید:

پیشگیری از عرق زیر بغل - درمان تعریق زیر بغل

 • تنها از ماده ضدعرق روی پوست تمیز و خشک استفاده کنید (آن را روی پوست عرق کرده زیربغل یا زیربغلی که نم بعد از حمام روی آن هست نزنید).
 • شب بعد از حمام و زمانی که بدنتان در خنک ترین حالت است، ماده ضدعرق را استفاده کنید. این به مواد فعال ماده ضدعرق اجازه می دهد که حداکثر عملکرد خود را داشته باشد.
 • موهای زیربغلتان را بتراشید، چرا که مو جلوی فعالیت ماده ضدعرق را می گیرد. (با این حال از استفاده از ماده ضدعرق درست بعد از تراشیدن موی زیربغل خودداری کنید چرا که ضدعرق باعث ایجاد سوزش روی پوست تراشیده شده می‌شود.)
 • به آن وقت دهید تا کار خود را بکند. ممکن است چهار روز طول بکشد تا اثر کامل ماده ضدعرق را ببینید.

بین دوش گرفتن و لباس پوشیدن صبر کنید

بعد از حمام چند دقیقه صبر کنید تا خشک شوید. این بخصوص بعد از حمام آب گرم یا ماندن در یک محیط گرم و مرطوب اهمیت پیدا می کند خنک و خشک شدن بدن بعد از حمام می تواند به زیربغل در جلوگیری از تعرق بعد از دوش گرفتن کمک کند.

زیربغلتان را بتراشید

تراشیدن زیربغل می تواند به کاهش تعرق زیاد زیربغل کمک کند. مو رطوبت را حفظ می کند و موی زیربغل از این قاعده مستثنی نیست. اگر دچار تعرق زیاد زیربغل هستید، تراشیدن زیربغل یک ضرورت به شمار می رود و اگر در کنار تعرق زیاد زیربغل با بوی بد بدن نیز مواجه هستید، تراشیدن زیربغل می تواند کمکی برای این مسئله باشد.

از مصرف غذاهای محرک تعرق خودداری کنید

بعضی غذاها بیش از بعضی دیگر می تواند باعث ایجاد تعرق شود. اگر حس می کنید تعرق زیادی دارید، حذف بعضی غذاها از رژیم غذایی که عامل ایجاد تعرق هستند، می تواند کمک بزرگی باشد. غداهای کم فیبر به سیستم گوارش فشار وارد می کند تا فعالیت بیشتری داشته باشد. غذاهای پرنمک یعنی دفع تمامی این نمک به شکل ادرار و عرق توسط بدن. و مصرف غذاهای چرب منجر به گرم شدن بدن به هنگام هضم چربی می شود. بعضی از غذاهای دیگری که می تواند تعرق زیربغل را به همراه داشته باشد عبارتست از:

 • غذاهای فراوری شده
 • نوشیدنی های الکی
 • سیر و پیاز
 • غذاهای چرب
 • کافئین
 • غذاهای گرم و تند
 • بستنی

مصرف غذاهایی که تعرق را کاهش می دهد، افزایش دهید

بعضی غذاها واقعا مقدار تعرق بدنتان را کم می‌کند و فعالیت بیش از حد غدد عرق ریز را تا حدی کنترل می‌کند. وقتی به دنبال کاهش تعرق بدن از طریق رژیم غذایی هستید، باید بر غذاهایی تمرکز کنید که به سیستم گوارشی آسیب نزند. همچنین باید به دنبال غذاهایی باشید که سیستم عصبی را تحریک نکند و در عوض آن را آرام کند. بعضی از غذاهایی که باعث کاهش تعرق بدن می‌شود عبارتند از:

 • آب
 • غذاهای با کلسیم بالا (مانند محصولات لبنی و پنیر)
 • بادام
 • موز
 • کشک
 • سبزیجات و میوه های دارای آب فراوان (مانند هندوانه، انگور، طالبی، بروکلی، اسفناج، گل کلم، فلفل دلمه ای، بادمجان و کلم قرمز)
 • روغن زیتون
 • جو دوسر
 • سیب زمینی شیرین

خوشبو کننده ی زیر بغل - درمان تعریق زیر بغل

آبرسانی به بدن را جدی بگیرید

نوشیدن آب زیاد و غذاهای دارای آب فراوان به خنک ماندن بدن و جلوگیری از تعرق زیاد زیربغل کمک می کند.

لباس های گشاد که امکان گردش هوا را داشته باشد، بپوشید

پوشیدن لباس های تنگ، بخصوص لباسهای امکان تنفس را از زیربغلتان بگیرد می تواند منجر به لکه شدن پیراهنتان شود. این لباس ها همچنین می تواند باعث تعرق بیشتر شما شود. در عوض لباس هایی بپوشید که هوا در آن جریان پیدا کند و کمی گشادتر باشد. این لباس ها باعث خنک تر ماندن زیربغل ها و جلوگیری از تعرق و لکه شدن لباسهایتان می شود.

مصرف کافئین را کم کنید.

کافئین سیستم عصبی را تحریک می کند و تعرق را افزایش می دهد؛ همچنین منجر به افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و فعالیت زیاد غدد عرق ریز می شود. اگر طرفدار قهوه و نوشیدنی های گرم کافئین دار دیگر هستید، احتمالا تعرق زیاد در شما عجیب نخواهد بود، چرا که نوشیدنی گرم دمای بدن را افزایش می دهد و تعرق بدن را تحریک می کند. سعی کنید مصرف کافئین را کم کنید یا حذف کنید.

مصرف دخانیات را ترک کنید.

نیکوتین مصرفی در دخانیات، دمای بدنتان را بالا می برد، ضربان قلبتان را سریع تر می کند و مدت زمان فعالیت غدد عرق ریز را افزایش می دهد. مصرف دخانیات می تواند مشکلات سلامتی و بهداشتی دیگری مانند بوی بد دهان، دندان زرد و سرطان ایجاد کند. بنابراین اگر حاضرید که تعرق زیاد زیربغل را کاهش دهید و به طور کلی وضعیت سلامتیتان را بهبود ببخشید، ترک دخانیات شاید جواب شما باشد.

چه زمانی برای درمان تعریق زیر بغل باید به پزشک مراجعه کنم ؟

اگر از درمان های خانگی و بدون تجویز نتیجه نگرفتید، ملاقاتی با پزشکتان داشته باشید. گاهی اوقات به مواد ضد عرق خاصی نیاز دارید که باید توسط پزشک تجویز شود. اگر تمامی روش ها را امتحان کرده اید و هنوز با تعرق زیاد زیربغل مواجهید، گزینه تزریق بوتاکس نیز در دسترس است. پزشکتان می تواند بهترین گزینه مناسب بدنتان را به شما ارائه کند. تعرق زیاد زیربغل می تواند نشانه ای از مشکلاتی به مراتب جدی تر باشد. اگر یکی از موارد زیر را تجربه کردید، بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید:

 • تعرق و کاهش وزن
 • تعرقی که عمدتا وقت خواب رخ دهد.
 • تب، درد سینه، تنگی نفس و ضربان تند همراه با تعرق
 • تعرق طولانی مدت و بدون دلیل
 • درد سینه یا حسی مثل فشار روی سینه همراه با تعرق

سوالات متداول

داروی آنتی کولینرژیک به عنوان ماده‌ای ضد عرق شناخته می‌شود. این دارو به خوبی از پس متوقف کردن فعالیت‌های غدد عرق برمی‌آیند و تعریق زیاد شما را کنترل می‌کنند.
بوتاکس زیر بغل یکی از روش های موثر برای جلوگیری از تعریق می باشد که اثر آن تا 6 ماه باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *