کاشت مو

بهترین فصل کاشت مو

یکی از موثرترین روش ها برای درمان ریزش مو، کاشت مو است. برای افرادی که به دلایل مختلف مانند افزایش سن، بیماری، استرس، مواد شیمیایی و … همه یا بخشی از موهای خود را از دست داده اند، کاشت مو می تواند انتخاب مناسبی باشد. هدف از انجام این روش، کاشت موی سالم و طبیعی در نواحی بی مو است . اگر می خواهید از کاشت مو بهترین نتیجه را بگیرید باید برنامه ریزی درستی داشته باشید و زمان مناسبی را برای انجام آن انتخاب کنید.

برای این منظور باید با بهترین فصل کاشت مو آشنا باشید. انتخاب زمان مناسب برای انجام کاشت باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما خواهد شد. برای اینکه بهترین فصل کاشت مو را بشناسید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

زمان مناسب کاشت مو

مسئله مهمی که در رابطه با کاشت مو وجود دارد مربوط به زمان مناسب انجام آن است. مردانی که ریزش موی آن ها با الگوی مردانه یا به عبارت دیگر ژنتیکی است باید به سن مناسب کاشت مو توجه بیشتری نشان دهند. کاشت مو در این افراد باید زمانی انجام شود که ریزش موی آن ها تثبیت شده است و دیگر ادامه پیدا نکند. معمولا بعد از سن ۲۵ سالگی ریزش موی آقایان تثبیت می شود و می توانند برای کاشت مو اقدام کنند.

خانم هایی که به دلیل صدمه دچار ریزش مو شده اند هم برای کاشت مو محدودیتی نخواهند داشت و در همه سنین می توانند درمان را انجام دهند. علت اهمیت تثبیت ریزش مو در آقایان این است که مناطق کم مو و طاس مشخص می شوند و پزشک متوجه وضعیت بانک مو خواهد شد. اگر در زمان مناسب برای کاشت مو اقدام نکنید، بانک مو دچار تغییر میشود، ریزش مو ادامه پیدا می کند و ممکن است وسعت طاسی افزایش یابد.

در این زمان احتمال اینکه از موهای نامناسب بانک مو برای کاشت استفاده شود، زیاد است. معمولا این افراد پس از کاشت، مجددا ریزش مو خواهند داشت و وقت و هزینه ای که برای درمان صرف کرده اند به هدر می رود. علاوه بر این، در صورتی که طاسی گسترش یابد، جای زخم ناشی از جراحی بر روی پوست سر نمایان می شود و ظاهر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین تداوم ریزش مو باعث می شود که موهای اطراف نواحی کاشته شده دچار ریزش شوند و ظاهر ناخوشایندی برای مراجعه کننده به وجود آورند. مسئله دیگری که در رابطه با این درمان وجود دارد، انتخاب بهترین فصل کاشت مو است. پزشکان توصیه می کنند که این جراحی در فصل مناسب انجام شود تا بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. بر خلاف باور عموم، ماه های سرد برای کاشت مو بهتر هستند.

البته رعایت نکات و دستورالعمل ها بیشتر از انتخاب بهترین فصل کاشت مو بر روی نتیجه نهایی آن تاثیر دارد. حتی اگر جراحی شما در فصل تابستان باشد و مراقبت های لازم را انجام دهید، تاثیری مانند کاشت مو در زمستان خواهید گرفت.

کاشت مو

بهترین زمان کاشت مو چه فصلی است؟

کاشت مو در هر فصلی که انجام شود مزایا و معایب مخصوص به خود را خواهد داشت. شما در همه فصول حتی گرمترین و سردترین ماه های سال می توانید برای انجام این کار اقدام کنید و با رعایت دستورالعمل ها و مراقبت از ناحیه تحت درمان، بهترین نتیجه را دریافت نمایید. در واقع بهترین زمان انجام این کار درست زمانی است که احساس می کنید برای جراحی آماده هستید.

باید در نظر داشته باشید که استرس بر روند بهبودی و نتیجه تاثیر می گذارد. بنابراین پیشنهاد می شود که پیش از جراحی با پزشک خود مشورت کنید و سوالات خود را بپرسید تا نگرانی هایتان کمتر شوند. همچنین زمانی برای کاشت مو اقدام کنید که از نظر روحی و جسمی آمادگی انجام آن را داشته باشید. فاکتور مهم دیگری که بر روی نتیجه نهایی کاشت مو تاثیر گذار است، انتخاب یک پزشک ماهر و یک کلینیک معتبر است.

حتی اگر در بهترین فصل کاشت مو برای این کار اقدام کنید، اما در انتخاب پزشک دقت کافی نداشته باشید نتیجه خوبی از درمان نخواهید گرفت. موهای پیوند شده آسیب پذیر و حساس هستند و عدم مراقبت باعث آسیب به آن ها می شود. در فصل تابستان پوست سر در معرض اشعه ماوراء بنفش و گرمای شدید قرار می گیرد و تعریق افزایش می یابد. در نتیجه فصل های گرم نمی توانند بهترین فصل کاشت مو باشند.

کاشت مو

رشد مو در تابستان بیشتر است یا زمستان؟

مطالعات نشان داده اند که سرعت رشد مو در فصل های مختلف متفاوت است. در فصل تابستان موها سریع ترین رشد را دارند و در فصل پاییز بیشترین ریزش مو اتفاق می افتد. در فصل بهار هم موها به صورت متوسط می ریزند. بهتر است در اوایل بهار موهایتان را کوتاه کنید تا در فصل تابستان شاهد رشد بی نظیر آن ها باشید.

یکی از نگرانی های اکثر بانوان، تقویت رشد مو است. با مراقبت مداوم و تقویت مناسب موها می توان نتایج شگفت انگیزی را مشاهده کرد. موها عمر کوتاهی دارند و بر خلاف ناخن ها به صورت مداوم رشد نمی کنند. هر یک از تارهای مو برای چند سال به رشد خود ادامه می دهند؛ سپس می ریزند و موهای دیگری جایگزین آن ها می شوند.

این فرآیند چرخه مو یا سیکل مو نام دارد که شامل سه مرحله اصلی است. اولین مرحله آناژن است که ۲ تا ۷ سال به طول می انجامد. در این مرحله ۸۵ درصد از موها در حال رشد خواهند بود. مرحله بعدی که کاتاژن نام دارد، مرحله ای است که رشد مو در آن مشاهده نمی شود و موها برای افتادن و جایگزین شدن با موهای دیگر آماده می شوند. در مرحله کاتاژن تنها یک درصد از موها تحت تاثیر قرار می گیرند.

آخرین مرحله نیز تلوژن یا ریزش مو است که سه ماه طول می کشد و تنها بر روی ۱۴ درصد از موها تاثیر گذار است. بر اساس این تقسیم بندی ما در همه فصول به صورت روزانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار از موهایمان را از دست می دهیم. در حالی که رشد موها در ماه بین ۱ تا ۱.۵ سانتیمتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که رشد مو در خانم ها بیشتر از آقایان است. علاوه بر این سرعت رشد مو به نژاد نیز بستگی خواهد داشت. آزمایش های علمی نشان داده اند که سرعت رشد موهای درشت و فرفری آفریقایی حدود ۰.۹۰ سانتی متر در ماه است. در حالی که سرعت رشد موهای صاف اروپایی ۱.۲ سانتی متر در ماه و سرعت رشد موهای آسیایی حدود ۱.۳ سانتی متر در ماه در نظر گرفته شده است.

کاشت مو

کاشت مو در زمستان بهتر است یا تابستان؟

زمانی که صحبت از بهترین فصل کاشت مو می شود، اکثر افراد فکر می کنند که فصول گرم مانند تابستان زمان بهترین برای کاشت مو هستند. بسیاری از متقاضیان برای انجام کاشت مو به شهرهای دیگر یا کلینیک هایی که با آن ها فاصله دارند، مراجعه می کنند. به همین دلیل برای سهولت در رفت و آمد ترجیح می دهند این درمان را در فصل تابستان انجام دهند. علاوه بر این، فصل تابستان برای مرخصی از کار و استراحت مناسب است.

اگر به استراحت و مرخصی گرفتن نیاز دارید، طبیعتا به فکر کاشت مو در فصل تابستان خواهید بود. همچنین اگر فرزندی دارید که به مدرسه می رود، حتما ترجیح می دهید که این عمل را در فصل تابستان انجام دهید تا با خیال راحت به استراحت خود بپردازید. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شوند اکثر افراد بهترین فصل کاشت مو را فصل تابستان بدانند. اما آیا این حقیقت دارد؟

متخصصان معتقدند که بهترین فصل کاشت مو تابستان نیست. اگر چه این فصل باعث شکست و نتیجه ندادن جراحی نمی شود، اما ممکن است برای بهبودی مشکلاتی ایجاد کند . به دلیل گرمای تابستان، عرق کردن بیشتر می شود و فرآیند بهبود جراحی را کمی دشوار خواهد کرد. در صورتی که در فصل تابستان برای کاشت مو اقدام کنید، باید از انجام فعالیت هایی که منجر به تعریق می شوند خودداری نمایید و ناحیه تحت درمان را به طور مرتب تمیز کنید تا باکتری های موجود در عرق باعث ایجاد مشکل نشوند.

علاوه بر این در فصل تابستان باید بیشتر مراقب پرتوهای خورشید باشید. پس از کاشت مو، پوست سر نباید در معرض پرتوی UV قرار گیرد تا بهبود یابد. کاشت مو در تابستان مضر نیست، اما پس از انجام عمل باید به مدت چند روز در خانه استراحت کنید و محیط اطراف را خنک نگه دارید. بنابراین اکثر پزشکان معتقدند که بهترین فصل کاشت مو، زمستان است.

فعالیت های اجتماعی و نحوه زندگی ما در فصل زمستان تغییر می کند. بیشتر وقت را در خانه یا مکان های سرپوشیده می گذرانیم و ورزش را هم در محیط بسته انجام می دهیم. در فصل تابستان برای جلوگیری از برخورد پرتوهای خورشید به پوست سر به استفاده از کلاه نیاز است؛ در حالیکه در فصل زمستان به آن نیازی نیست. زمستان بهترین فصل کاشت مو است؛ چون هوا سرد است و ناحیه تحت درمان عرق نمی کند.

البته انتخاب بهترین فصل کاشت مو به شما بستگی دارد. در صورتی که طبق دستورالعمل های پزشک پیش بروید و مراقبت های بعد از جراحی را انجام دهید، بهبودی شما سریع تر انجام شده و نتیجه بهتری از کاشت مو خواهید گرفت. توجه داشته باشید که انتخاب یک دکتر مجرب و یکی کلینیک مطمئن بسیار مهم تر از انتخاب بهترین فصل کاشت مو است.

کاشت مو

مزایا کاشت مو در تابستان

اگر چه پزشکان معتقدند که بهترین فصل کاشت مو تابستان نیست، اما بسیاری از افراد آن را ترجیح می دهند. از آنجایی که در این فصل امکان استراحت بیشتر است و افراد می توانند دوره نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارند، برای کاشت مو فصل پر تقاضایی خواهد بود. علاوه بر این سرعت رشد مو در فصل تابستان بیشتر است و باعث نتیجه گیری سریع تر می شود.

در این ماه ها گردش خون نیز نسبت به ماه های زمستانی افزایش می یابد؛ بنابراین می تواند فصل مناسبی برای کاشت مو باشد. اما باید در نظر داشته باشید که گرمای این فصل می تواند روند بهبودی را با مشکل مواجه کند؛ به همین دلیل انجام این جراحی در تابستان توصیه نمی شود. در صورتی که دستورالعمل های گفته شده توسط پزشک را به خوبی انجام دهید، این روش بدون عارضه انجام خواهد شد.

معایب کاشت مو در تابستان

به دلیل اینکه گرما تاثیر منفی بر روی کاشت مو دارد، فصل تابستان را بهترین فصل کاشت مو نمی دانند. گرما می تواند پوست شما را عرق سوز کند و خشک شدن آن را به دنبال داشته باشد. در این فصل خورشید بیشترین تابش را دارد و باعث سوختگی پوست خواهد شد. برخی از افراد فکر می کنند که بعد از کاشت مو در این فصل می توانند با کلاه یا کلاه گیس از موهای کاشته شده محافظت کنند.

در حالی که این کار باعث می شود پوست سر شما بیشتر عرق کند و درگیر مشکلات متعددی شود. علاوه بر این استفاده مکرر از کلاه میتواند فضای مناسبی را برای رشد میکروارگانیسم ها و قارچ ها فراهم نماید. در صورتی که فصل تابستان را بهترین فصل کاشت مو می دانید و قصد دارید که جراحی را در این فصل انجام دهید، باید اجازه دهید که پوست سرتان با هوا در تماس باشد تا زخم ها سریعتر بهبود یابند.

یکی دیگر از معایب کاشت مو در فصل تابستان این است که در این فصل به طور مرتب به حمام می رویم. برخی از افراد برای جلوگیری از عرق کردن پوست سر به طور مکرر استحمام می کنند که باعث از بین رفتن چربی های طبیعی پوست خواهند شد. به علاوه در این فصل قرار ملاقات با پزشک و چکاپ به دلیل وجود گرما ممکن است کمی دشوار باشد.

اگر قصد انجام کاشت مو در فصل تابستان را دارید، حتما به مدت دو هفته از گرما یا آفتاب دوری کنید تا بدنتان عرق نکند. همچنین در دوران نقاهت جراحی کاشت مو، رفتن به استخر یا سونا ممنوع است.

مزایا کاشت مو در زمستان

شرایط آب و هوایی زمستان در شهرهای مختلف ایران متفاوت خواهد بود، اما معمولا برف و یخ زدگی در اکثر شهرها مشاهده می شود. در این فصل صبح ها و شب ها سرمای زیادی دارند. در فصل زمستان به دلیل بارش باران، آفتاب کمتری دیده می شود و نور خورشید سوزان نخواهد بود. علاوه بر این درجه حرارت پایین آن باعث می شود که تعریق بدن کمتر اتفاق بیفتد و به دوش گرفتن مکرر نیاز نداشته باشید. همین مسئله منجر به بهبودی سریع تر و بهتر پوست سر خواهد شد.

از این رو فصل زمستان به عنوان بهترین فصل کاشت مو شناخته شود. به علاوه در ماه های سرد سال به علت شرایط آب و هوایی نامساعد، خروج از خانه و سفر کمتر از سایر فصول است و نیازی به نگرانی از بابت از دست دادن تعطیلات و مسافرت ها نخواهید داشت. تابش غیر عمودی خورشید و دمای پایین باعث می شوند که راحت تر بتوانید به نتیجه دلخواه خود برسید.

اگر جراحی را در بهترین فصل کاشت مو انجام دهید، دیگر نیازی نیست که نسبت به برخورد نور خورشید با قسمت تحت درمان نگران باشید. حتی می توانید از کلاه های مخصوص استفاده کنید تا از ورود سرما به پوست سر جلوگیری نمایید. همچنین به دلیل خارج نشدن از خانه، محل کاشته شده کمتر در معرض آلودگی قرار دارد.

معایب کاشت مو در زمستان

اگر چه زمستان به عنوان بهترین فصل کاشت مو شناخته می شود، اما ممکن است عوارض و معایبی داشته باشد که باید با آن ها آشنا باشید و از آن ها پیشگیری نمایید. در این زمان دمای محیط بیرون و داخل منزل تفاوت زیادی دارند؛ به همین دلیل سرعت رشد موهای کاشته شده و ترمیم زخم ها دچار تغییر می شوند. به علاوه سرما، باد و باران ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند که باید با آن ها مقابله کنید.

اگر چه پزشکان بهترین فصل کاشت مو را زمستان می دانند، اما توصیه می کنند که در صورت کاشت مو در این فصل به مدت ۵ روز از خانه خارج نشوید. سرمای هوا می تواند بر روی تارهای مو تاثیر بگذارد و رطوبت آن ها را بگیرد و باعث شکستگی موها شود. با این وجود، معایب کاشت مو در فصل زمستان بسیار کمتر از فصل تابستان است؛ به همین دلیل بهتر است جراحی را در بهترین فصل کاشت مو انجام دهید.

جمع بندی

یکی از عمل های زیبایی بسیار حساس که باید با دقت زیادی انجام شود، کاشت مو است. این روش نیز مانند سایر روش ها با اصول خاص و استانداردهایی همراه است که رعایت آنها شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند و کاشتی موفقیت آمیز به دنبال خواهد داشت. برای کاشت مو باید به یک پزشک مجرب و کاربلد مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید و در هزینه و وقتتان صرفه جویی شود.

پزشکان باید موفقیت آمیز بودن جراحی را به پول و منافع شخصی ترجیح دهند و بهترین فصل کاشت مو را به مراجعه کنندگان معرفی کنند. معمولا متخصصان پوست و مو توصیه می کنند که کاشت مو را در فصل زمستان که هوا سردتر است انجام دهید تا درگیر عوارض نور خورشید و تعریق نشوید. بنابراین سعی کنید که جراحی خود را در بهترین فصل کاشت مو انجام دهید تا به نتیجه ایده آل برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *