تصویر قسمتی از پوست که بعد از لیزر سفید شده است

آیا لیزر مو پوست را روشن میکند؟

لیزر موهای زائد یک روش زیبایی است که با استفاده از یک پرتو متمرکز نور (لیزر) موهای زائد را از بین می برد. برخی از افراد ممکن است متوجه تغییرات رنگ جزئی مانند روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد در ناحیه تحت درمان شوند. ممکن است پس از لیزر موهای زائد کمی تیره تر یا روشن تر شود. بنابراین اگر این سوال ذهن شما را به خود مشغول کرده است که آیا لیزر موهای زائد باعث روشن شدن پوست می شود یا این سوال پیش بیاید که علت سفید شدن موهای زائد بعد از لیزر به لیزر کردن ارتباطی دارد؟ این مقاله را مطالعه کنید و با دلایل و راه درمان این پدیده آشنا شوید.

افرادی که پوست روشن‌تری دارند، احتمالاً تغییرات رنگدانه ای تیره تری را تجربه می‌کنند. افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند ممکن است بیشتر در معرض تغییرات رنگدانه‌های روشن‌تر باشند. اگر لیزر موهای زائد به درستی انجام شود، عوارضی مانند تیره شدن پوست به ندرت ایجاد می شود. با این حال، انجام لیزر مو توسط فرد غیر متخصص با استفاده از دستگاه لیزر نامناسب یا تنظیمات نادرست، پوست ممکن است رنگدانه تیره را به عنوان مکانیزم دفاعی در برابر گرما تولید کند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب قبل و بعد از درمان نیز ممکن است باعث تیرگی پوست شود.

آیا لیزر موهای زائد باعث روشن شدن پوست می شود؟

در برخی موارد لیزر موهای زائد باعث روشن شدن پوست می شود. در موارد نادر، لیزر موهای زائد می تواند عوارض جانبی جدی تری مانند سوختگی، جای زخم و تغییر در رنگدانه های پوست ایجاد کند. این عوارض جانبی در افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر رخ می دهد.

شایع ترین نوع تغییر رنگدانه پوست که می تواند پس از لیزر موهای زائد رخ دهد، هیپوپیگمانتاسیون است که به معنای روشن شدن پوست است. این معمولا موقتی است و در عرض چند هفته خود به خود از بین می رود. با این حال، در برخی موارد، هیپوپیگمانتاسیون می تواند دائمی باشد.

لیزر موهای زائد چطور باعث روشن شدن پوست می شود؟

دلیل روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد چیست؟

دو دلیل اصلی برای روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد وجود دارد که باعث می شود پوست پس از لیزر موهای زائد رنگ خود را از دست دهد:

حذف فولیکول های مو. لیزر موهای زائد با هدف قرار دادن فولیکول های مو با پرتوی نور کار می کند. گرمای حاصل از لیزر فولیکول های مو را از بین می برد و از رشد موهای جدید جلوگیری می کند. هنگامی که فولیکول های مو برداشته می شوند ، ممکن است پوست روشن تر به نظر برسد زیرا بین پوست و مو تضاد کمتری وجود دارد.

تولید ملانین. این لیزر همچنین می تواند به سلولهای موجود در پوستی که ملانین تولید می کنند ، آسیب برساند ، رنگدانه ای که رنگ آن را به پوست می بخشد. هنگامی که این سلول ها آسیب می بینند، ملانین کمتری تولید می کنند که می تواند به پوست روشن تر منجر شود.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که میزان روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد یا سفید شدن مو بعد از لیزر که رخ می دهد از فرد به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد ممکن است فقط یک روشنایی جزئی از پوست را تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است متوجه تغییر چشمگیر تری شوند. خطر تغییر رنگ پوست نیز در افرادی که دارای رنگ های تیره پوست هستند نیز بیشتر است.

اگر در نظر دارید موهای زائد لیزر را در نظر بگیرید ، صحبت کردن مهم است در مورد خطرات و مزایای این روش به پزشک خود بگویید. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا لیزر موهای زائد برای شما مناسب است یا خیر و می‌تواند دستورالعمل‌هایی در مورد چگونگی به حداقل رساندن خطر روشن شدن پوست به شما ارائه دهد.

عکس نقاط سفید روی پوست بعد از لیزر موی زائد

جلوگیری از روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد یا به حداقل رساندن روشن شدن پوست پس از لیزر موهای زائد آورده شده است:

 • یک تکنسین لیزر موهای زائد مجرب را انتخاب کنید. یک تکنسین ماهر می تواند نوع پوست و رنگ موی شما را ارزیابی کند تا بهترین تنظیمات را برای درمان شما تعیین کند. آنها همچنین می توانند دستورالعمل هایی را در مورد نحوه آماده سازی و مراقبت از پوست خود پس از درمان به شما ارائه دهند.
 • قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند خطر روشن شدن پوست پس از لیزر موهای زائد را افزایش دهد. حتماً هر روز حتی در روزهای ابری از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. همچنین باید از تخت های برنزه کننده و سایر منابع پرتو فرابنفش خودداری کنید.
 • از پاک کننده و مرطوب کننده ملایم استفاده کنید. از استفاده از صابون ها یا اسکراب های خشن خودداری کنید، زیرا می توانند پوست شما را تحریک کنند. از یک پاک کننده و مرطوب کننده ملایم استفاده کنید تا پوست خود را هیدراته و سالم نگه دارید.
 • از استفاده از مواد شیمیایی خشن روی پوست خود اجتناب کنید. مواد شیمیایی خشن، مانند رتینوئیدها و آلفا هیدروکسی اسیدها، می توانند باعث تحریک شوند پوست شما و احتمال روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد را افزایش دهد.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید. یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند به حفظ سلامت و درخشندگی پوست شما کمک کند.
 • صبور باش. برای دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است چندین جلسه لیزر لازم باشد.

اگر با هر گونه روشن شدن پوست مواجه شدید، با تکنسین لیزر موهای زائد خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند گزینه های درمانی را برای کمک به بهبود ظاهر پوست شما توصیه کنند.

در اینجا چند نکته اضافی وجود دارد که ممکن است برای جلوگیری از روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد به شما کمک کند:

موارد جلوگیری از روشن شدن پوست - روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد

اگر در مورد روشن شدن پوست بعد از لیزر موهای زائد نگرانی دارید، حتما با پزشک یا لیزر خود صحبت کنید تکنسین رفع موهای زائد

ایا لیزر موهای زائد پوست را تیره میکند؟

در پاسخ به این که ایا لیزر موهای زائد پوست را تیره میکند یا نه، باید گفت بله، لیزر موهای زائد می تواند باعث تیره شدن پوست شود. این یک عارضه جانبی نادر است، اما احتمال بروز آن در افرادی با رنگ پوست تیره تر بیشتر است. علت دقیق تیره شدن پوست پس از لیزر موهای زائد به طور کامل شناخته نشده است، اما ممکن است به دلیل آسیب به سلول های پوست تولید کننده ملانین باشد.

اگر در مورد خطر تیره شدن پوست بعد از لیزر موهای زائد نگران هستید، با پزشک یا تکنسین لیزر موهای زائد خود صحبت کنید چون تیرگی پوست هم درست مثل روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد قابل درمان است. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تشخیص دهید که آیا لیزر موهای زائد برای شما مناسب است یا خیر و می توانند دستورالعمل هایی را در مورد چگونگی به حداقل رساندن خطر عوارض جانبی به شما ارائه دهند.

لیزر سفید کننده پوست چیست؟

لیزر سفید کننده پوست یک روش زیبایی است که در آن از لیزر برای از بین بردن لکه های تیره و رنگدانه روی پوست استفاده می شود. لیزر ملانین یا همان رنگدانه ای که به پوست رنگ می دهد، هدف قرار می دهد و آن را تجزیه می کند. لیزر سفید کننده پوست می تواند به رنگ پوست روشن تر و یکنواخت تر منجر شود.

لیزر روشن کننده پوست معمولاً توسط متخصص پوست یا جراح پلاستیک انجام می شود. این روش معمولاً در یک سری از جلسات انجام می شود که هر درمان با فاصله چند هفته از هم انجام می شود. تعداد جلسات مورد نیاز بسته به شدت لکه های تیره یا رنگدانه متفاوت خواهد بود.

لیزر سفید کننده پوست به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است. با این حال، برخی از خطرات مرتبط با این روش وجود دارد، از جمله:

 • درد
 • تورم
 • سرخی
 • تاول
 • جای زخم

بعد از لیزر موهای زائد ممکن است نقاط تیره بر روی پوست فرد ایجاد شود

همچنین لازم به ذکر است که لیزر روشن کننده پوست یک راه حل دائمی نیست. لکه های تیره یا رنگدانه ممکن است برگردند، به خصوص اگر در معرض آفتاب یا تخت های برنزه باشید. مهم است که پس از درمان از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید، مانند استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر.

درمان تغییر رنگ با سوختگی بعد از لیزر مو

اگر تغییر رنگ با سوختگی بعد از لیزر مو را تجربه کرده اید، چند کار وجود دارد که می توانید برای درمان این عارضه انجام دهید.

 1. کمپرس سرد را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. این به کاهش التهاب و درد کمک می کند.
 2. برای جلوگیری از عفونت از کرم آنتی بیوتیک موضعی استفاده کنید.
 3. برای جلوگیری از تحریک بیشتر لباس های گشاد بپوشید.
 4. تا زمان بهبودی پوست از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 5. اگر تغییرات رنگ پوست شدید است یا با درمان خانگی بهبود نمی یابد، به پزشک مراجعه کنید.

در برخی موارد، پزشک ممکن است یک کرم استروئیدی موضعی یا سایر داروها را برای کمک به درمان تغییرات رنگ پوست تجویز کند. در موارد شدیدتر، لیزر درمانی ممکن است برای برداشتن پوست آسیب دیده و رشد پوست جدید استفاده شود.

توجه به این نکته ضروری است که تغییرات رنگ پوست مثل روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد ناشی از سوختگی لیزر موهای زائد ممکن است چندین ماه طول بکشد تا برطرف شود. مهم است که صبور باشید و دستورالعمل های پزشک خود را برای درمان دنبال کنید.

عکس سوختگی پوست فرد بعد از لیزر موی زائد

چگونه تیرگی بعد از لیزر بیکینی را رفع کنیم؟

در صورت بروز تیرگی بعد از لیزر بیکینی برای کاهش هر گونه ناراحتی، یخ روی ناحیه تحت درمان قرار دهید. اگر بلافاصله پس از لیزر موهای زائد بیکینی دچار واکنش پوستی شدید، ممکن است پزشک از کرم استروئیدی روی ناحیه آسیب دیده استفاده کند. پس از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده، از نور خورشید دوری کنید و به مدت شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت های برنزه استفاده نکنید.

توصیه های پزشک خود را برای اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید قبل و بعد از درمان دنبال کنید. از هرگونه کرم پوستی بدون آفتاب که پوست شما را تیره می کند خودداری کنید. کندن، اپیلاسیون و الکترولیز می تواند فولیکول مو را مختل کند و حداقل چهار هفته قبل از درمان باید از انجام آنها اجتناب شود.

تفاوت لیزر موهای زائد در پوست های تیره و روشن

تفاوت لیزر موهای زائد در پوست های تیره و روشن به دلیل تفاوت در محتوای ملانین در پوست است. ملانین رنگدانه ای است که به پوست رنگ می دهد. پوست تیره تر نسبت به پوست روشن تر ملانین بیشتری دارد و توجه نکردن به این نکات می تواند منجر به تیرگی یا روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد شود.

اگر این سوال برای شما پیش آمده است که چطور لیزر مو باعث روشن شدن پوست می شود باید گفت، هنگامی که لیزر برای حذف موهای زائد استفاده می شود، ملانین موجود در فولیکول مو را هدف قرار می دهد. گرمای ناشی از لیزر به فولیکول مو آسیب می رساند و از رشد مجدد موها جلوگیری می کند. با این حال، اگر قدرت لیزر بیش از حد تنظیم شود، می تواند به ملانین پوست نیز آسیب برساند. این می تواند منجر به عوارض جانبی مانند هایپرپیگمانتاسیون (تیره شدن پوست) یا هیپوپیگمانتاسیون (روشن شدن پوست) شود.

تصویر دو دختر با پوست های تیره و روشن - روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد

به همین دلیل، مهم است که برای جلوگیری از روشن شدن پوست با لیزر موهای زائد یک تکنسین لیزر موهای زائد واجد شرایط را انتخاب کنید که تجربه درمان بیماران با انواع پوست را داشته باشد. تکنسین قادر خواهد بود تنظیمات لیزر مناسب را برای نوع پوست و رنگ موی شما انتخاب کند. آنها همچنین می توانند درمان شما را از نزدیک تحت نظر داشته باشند و تنظیمات را در صورت نیاز برای جلوگیری از عوارض جانبی تنظیم کنند.

عامل پوست روشن پوست تیره
میزان ملانین کم زیاد
احتمال بروز عوارض جانبی کم بیشتر
نوع فناوری لیزر Alexandrite, YAG, diode Diode, Nd:YAG
تعداد جلسات لیزر 6-8 8-10
زمان بهبود 1-2 روز 3-4 روز
هزینه نسبتا بیشتر ارزان

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
مدت زمان روشن شدن پوست بعد از لیزر موهای زائد بسته به فرد و ناحیه درمان متفاوت است. با این حال، اکثر بیماران برای چندین ماه یا حتی سال ها پس از درمان، روشن شدن پوست را تجربه می کنند. ناحیه تحت درمان در طی دو تا سه ماه پوسته پوسته شده و به تدریج روشن می شود. ممکن است تا یک سال طول بکشد تا صورتی از بین برود. مهم است که از قرار دادن ناحیه تحت درمان پوست در معرض نور خورشید تا پایان دوره درمان خودداری کنید. صرف نظر از آب و هوا، از ضد آفتاب (حداقل SPF30) حداقل به مدت 4 هفته در مناطق در معرض درمان استفاده کنید.
چندین درمان خانگی وجود دارد که می تواند به روشن شدن پوست بعد از لیزر موهای زائد کمک کند. با این حال، مهم است که قبل از امتحان هر یک از این درمان ها با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که آنها برای شما ایمن و موثر هستند. برخی از محبوب ترین درمان های خانگی برای روشن شدن پوست بعد از لیزر موهای زائد عبارتند از: ژل آلوئه ورا، آب لیمو، آب خیار، پودر زردچوبه، ماست
روشن کردن پوست باید با راهنمایی متخصصان پوست و با استفاده از روش های تایید شده مانند کرم های موضعی، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و درمان های لیزری که به طور خاص برای مشکلات رنگدانه های پوست طراحی شده اند، انجام شود.
سفید شدن لیزر بعد از لیزر موهای زائد معمولا طبیعی است اما اگر به صورت لکه های سفید روی پوست ظاهر شود باید حتما با پزشک خود اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه