بوتاکس میگرن

از روشهای نوین برای تسکین درد میگرن، تزریق بوتاکس میگرن می باشد. اگر شما نیز از سردردهای میگرنی رنج می برند، می توانید با تزریق بوتاکس تا حدودی از شر این سردردها راحت شوید.

بوتاکس میگرن​

برای دریافت نوبت و یا مشاوره رایگان بوتاکس میگرن ، فرم زیر را پر کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

بوتاکس میگرن درمانی است که از تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) برای کاهش علائم میگرن مزمن استفاده می کند. تزریق بوتاکس میگرن نوعی درمان پیشگیرانه است، به این معنی که برای پیشگیری از میگرن قبل از شروع آن استفاده می شود، نه برای کاهش علائم پس از شروع.

آیا بوتاکس میگرن تایید شده است؟

بوتاکس میگرن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان میگرن‌های مزمن تایید شده است که به سردردهایی گفته می‌شود که حداقل 15 روز در ماه به مدت بیش از سه ماه رخ می‌دهد. بوتاکس میگرنی برای انواع دیگر سردردها مانند سردرد تنشی یا سردرد خوشه ای موثر نیست.

بوتاکس نام تجاری نوعی سم بوتولینوم است که یک نوروتوکسین است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. سم بوتولینوم با جلوگیری از آزاد شدن استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی که در انقباض عضلانی نقش دارد، عمل می کند. این باعث فلج موقت عضلات می شود که می تواند علائم میگرن را کاهش دهد.

تزریق بوتاکس میگرن چگونه صورت می‌گیرد؟

تزریق بوتاکس میگرنی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی، معمولا یک متخصص مغز و اعصاب یا متخصص سردرد انجام می شود. این تزریق ها به عضلات خاصی در سر و گردن انجام می شود که اعتقاد بر این است که در ایجاد میگرن نقش دارند. تزریق با استفاده از یک سوزن کوچک انجام می شود و این عمل معمولاً حدود 15 دقیقه طول می کشد.

مکانیسم دقیقی که بوتاکس میگرن با آن کار می کند به طور کامل شناخته نشده است. اعتقاد بر این است که تزریق‌ها مانع از انتشار برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌شوند که در ایجاد میگرن نقش دارند، از جمله گلوتامات، ماده P و پپتید مرتبط با ژن کلسی‌تونین (CGRP). بوتاکس میگرن با جلوگیری از انتشار این انتقال دهنده های عصبی ممکن است به جلوگیری از پیشرفت میگرن کمک کند. تزریق بوتاکس میگرنی معمولا هر 12 هفته انجام می شود. ممکن است چندین تزریق طول بکشد تا بیمار شروع به کاهش قابل توجهی در دفعات و شدت میگرن کند. برخی از بیماران ممکن است اصلا به بوتاکس میگرن پاسخ ندهند.

انجام بوتاکس برای درمان میگرن

بوتاکس حاوی سم بوتولونیم است که با تاثیر روی رشته های عصبی جلوی آزاد شدن پیام حاوی انتقال احساس درد را می گیرد. تزریق سم بوتولونیم  در این قسمت باعث می شود که جلوی فعالسازی شبکه های ارتباطی درد گرفته شود. تزریق بوتاکس میگرن در نواحی مانند پیشانی، پشت گردن، با شانه، پست سر انجام می شود.

انجام بوتاکس برای درمان میگرن

عوارض تزریق بوتاکس میگرن چیست؟

این امکان وجود دارد که بعد از تزریق بوتاکس، احساس سوزش را تجربه کنید. این احساس پس از تزریق عادی و طبیعی می باشند. هر کدام از جلسات تزریق بوتاکس میگرن بین بازه ی زمانی 15 تا 10 دقیقه زمان می برد. شما می توانید پس از انجام بوتاکس، فعالیتهای روزانه تان را انجام داده و احتیاجی به استراحت نیز ندارید. معمولاً بعد از گذشت 12 جلسه تزریق بوتاکس، شاهد تاثیرات تزریق بوتاکس در تسکین درد میگرن خواهید بود.

مدت زمان تاثیر بوتاکس میگرن

به طور معمول می توان گفت که مدت زمان تاثیر بوتاکس میگرن بین بازه ی زمانی 4 تا 6 ماه می باشد. ‏بنابراین، هر چند ماه یکبار باید اقدام به تمدید بوتاکس میگرن کنید.‏ شاید برای شما هم جای سوال است که آیا بوتاکس میگرن عوارض جانبی دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که اگر بوتاکس میگرن در کلینیک های نامعتبر انجام شده باشد، فرد عوارضی را تجربه خواهد کرد. این عوارض شامل درد گردن، سفتی عضلات، درد در قسمت بالای شانه می باشد. بنابراین، بوتاکس میگرن باید در کلینیک های معتبر و زیر نظر متخصص مجرب انجام شود.

اثربخشی بوتاکس میگرن می تواند در بین بیماران بسیار متفاوت باشد. در کارآزمایی‌های بالینی، تقریباً 50 درصد از بیماران پس از تزریق بوتاکس میگرن، کاهش قابل‌توجهی در فراوانی و شدت میگرن خود را تجربه کردند. با این حال، برخی از بیماران هیچ سودی از تزریق نداشتند.

آیا بوتاکس میگرن سردرد ناشی از میگرن را  درمان می‌کند؟

بوتاکس میگرن به طور کلی هنگامی که توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط انجام شود ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، مانند همه روش های پزشکی، خطراتی نیز به همراه دارد. شایع ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس میگرنی شامل سردرد، گردن درد و ضعف عضلانی است. این عوارض معمولاً خفیف و موقتی هستند و معمولاً در عرض چند روز برطرف می شوند.

در موارد نادر، تزریق بوتاکس میگرنی می تواند عوارض جانبی جدی تری مانند مشکل در بلع، مشکلات تنفسی یا واکنش های آلرژیک ایجاد کند. بیمارانی که پس از تزریق بوتاکس میگرنی هر یک از این علائم را تجربه می کنند باید فوراً به پزشک مراجعه کنند. بوتاکس میگرن برای زنان باردار یا شیرده یا برای بیمارانی که سابقه واکنش های آلرژیک به سم بوتولینوم دارند توصیه نمی شود. به بیمارانی که از داروهای خاصی مانند آنتی بیوتیک ها یا رقیق کننده های خون استفاده می کنند نیز ممکن است توصیه شود از تزریق بوتاکس میگرنی خودداری کنند.

درمان میگرن با بوتاکس

میگرن یکی از آزاردهنده ترین سردرد های مزمنی است که می‌تواند برای هر کسی پیش بیاید. مطمئناً همه شما با بوتاکس آشنایی دارید و می توانید از این روش برای جوان سازی و از بین بردن چین و چروک صورت استفاده می شود. حالا شاید برای شما جالب باشد که بدانید درمان میگرن با بوتاکس یکی از مطمئن ترین روش هایی است که پزشکان آن را تایید کرده اند. پس اگر شما هم به سردردهای میگرنی دچار هستید، می توانید از تزریق بوتاکس برای برطرف شدن آن استفاده کنید.

قبل از این که درباره درمان میگرن با بوتاکس اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم، خوب است بدانید که میگرن چیست و به چه نوع سردردهایی میگرن گفته می شود. میگرن به نوعی از سردردهای مزمن گفته می شود که غالباً یک طرف سر را درگیر می کند و در نتیجه این امر، فرد مبتلا به میگرن دچار تهوع، استفراغ و بی اشتهایی می شود.

سردردهای میگرنی به این صورت هستند که بخشی از سر شما حالتی نبض دار می گیرد و این درد تا حدی است که باعث می شود از انجام کارهای معمولی روزمره خود دور بمانید. افرادی که در طول یک ماه بیشتر از 15 روز به سردرد های این چنینی دچار هستند، میگرن مزمن دارند. این افراد باید هرچه سریع تر به دنبال روشی برای درمان این بیماری آزاردهنده باشند تا بتوانند به انجام کارهای روزمره خود برسند. درمان میگرن با تزریق بوتاکس یکی از بهترین و موثرترین روش هایی است که می‌تواند کمک زیادی به برطرف کردن این مشکل به شما کمک کند.

انواع روش های درمان میگرن

درمان میگرن با بوتاکس در صورتی انجام می شود که میگرن شما مزمن باشد و با استفاده از روش های معمولی مانند رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی درمان نشود.

در حالی که در مراحل ابتدایی میگرن باشید، پزشک متخصص از شما می خواهد که با رعایت رژیم غذایی و تنظیم برنامه خواب خود، این درد را تا حد زیادی کاهش دهید.

برای مثال، پزشک از شما می خواهد که علاوه بر رعایت رژیم غذایی، به صورت روزانه و متمرکز ورزش های سبک انجام دهید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید کاهش وزن هم می تواند تاثیر زیادی بر درمان میگرن بگذارد. علاوه بر این، روش های دیگری مانند ترک سیگار و درمان مشکلات تیروئیدی نیز می توانند به درمان شما کمک زیادی کنند. در صورتی که با این روش ها بیماری شما درمان نشود، پزشک به درمان میگرن با بوتاکس روی می آورد.

انواع روش های درمان میگرن

روش درمان میگرن با بوتاکس

اگر روش های بالا و حتی روش های دارویی برای درمان میگرن شما کارساز نبودند، می توانید از بوتاکس استفاده کنید. پزشکان اتفاق نظر دارند که بوتاکس یکی از بهترین روش ها برای درمان میگرن به شمار می رود. البته توجه داشته باشید که درمان میگرن با بوتاکس باید حتما توسط پزشک متخصص و افراد مجرب انجام شود. اگر هنوز هم درباره درمان میگرن با بوتاکس مطمئن نیستید، باید به شما بگوییم که در تحقیقی که در این حوزه انجام شد، متوجه شدیم که بیشتر از 80 درصد از کسانی که به سردردها میگرنی دچار بودند، با این روش درمان شدند. 

به همین دلیل هم می توان اطمینان داشت که این روش یکی از مطمئن ترین شیوه ها برای درمان میگرن به شمار می رود.

تاثیر بوتاکس بر میگرن چیست؟

بوتاکس یا سم بوتولینوم نوع A دارویی است که برای شل شدن عضلات به آنها تزریق می شود. این دارو بخاطر تاثیر بوتاکس بر میگرن توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان میگرن مزمن در بزرگسالانی که 15 روز یا بیشتر در ماه سردرد دارند تأیید شده است. بوتاکس با جلوگیری از انتشار مواد شیمیایی که باعث انتقال سیگنال های درد از اعصاب به مغز می شود، عمل می کند و به جلوگیری از شروع میگرن کمک می کند.

در آزمایش های بالینی، بوتاکس در کاهش تعداد روزهای میگرن تا حدود 50 درصد موثر بود. همچنین شدت میگرن و مقدار داروی مورد نیاز برای درمان آن را کاهش داد. تاثیر بوتاکس بر میگرن مدت ها است که از نظر پزشکی پذیرفته شده است. این روش به طور کلی به خوبی تحمل می شود و عوارض جانبی کمی دارد. شایع ترین عوارض جانبی کبودی و تورم در محل تزریق است.

نقاط تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

نقاط تزریق بوتاکس برای درمان میگرن شامل 31 ناحیه عضلانی خاص در اطراف سر و گردن می شود تا از سردردهای میگرنی یا حملات میگرنی قبل از شروع آنها جلوگیری کند. این مناطق عبارتند از:

 • پیشانی: عضله فرونتالیس در پیشانی قرار دارد و از نقاط تزریق بوتاکس برای درمان میگرن است که وظیفه بالا بردن ابروها را بر عهده دارد. بوتاکس به این عضله تزریق می شود تا آن را شل کند و از انقباض آن جلوگیری کند.
 • شقیقه ها: ماهیچه گیجگاهی در دو طرف سر قرار دارد و وظیفه جویدن را بر عهده دارد. بوتاکس به این عضله تزریق می شود تا آن را شل کند و از انقباض آن جلوگیری کند.
 • پشت سر: عضله اکسیپیتالیس در پشت سر قرار دارد و وظیفه کج کردن سر به عقب را بر عهده دارد. بوتاکس به این عضله تزریق می شود تا آن را شل کند و از انقباض آن جلوگیری کند.
 • گردن: عضله اسپلنیوس سر در پشت گردن قرار دارد و وظیفه چرخاندن سر را بر عهده دارد. بوتاکس به این عضله تزریق می شود تا آن را شل کند و از انقباض آن جلوگیری کند.
 • قسمت فوقانی پشت: عضلات پارا نخاعی در دو طرف قسمت فوقانی قرار دارند پشت و مسئول حمایت از ستون فقرات هستند. بوتاکس به این عضلات تزریق می شود تا آنها را آرام کند و از انقباض آنها جلوگیری کند.

نحوه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

نحوه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن به شرح زیر است:

 1. بیمار باید در یک موقعیت راحت بنشیند.
 2. پزشک یا پرستار محل تزریق را با یک سواب الکل تمیز می کند.
 3. پزشک یا پرستار از یک سوزن بسیار نازک برای تزریق بوتاکس به عضلات اطراف سر و گردن استفاده می کند.
 4. پزشک یا پرستار بوتاکس را به 31 ناحیه عضلانی خاص در اطراف سر و گردن تزریق می کند.
 5. تزریق‌ها معمولاً بدون درد هستند، اما برخی از افراد ممکن است احساس خفیفی کنند.
 6. این روش معمولاً حدود 30 دقیقه طول می کشد.

بیمار باید تا 24 ساعت پس از تزریق از فعالیت های شدید خودداری کند. اثرات تزریق بوتاکس معمولاً حدود 3 ماه طول می کشد. پس از آن، تزریق می تواند تکرار شود.

تاریخچه درمان میگرن با بوتاکس

همان طور که همه می دانند، بوتاکس یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن چین و چروک و جوان سازی پوست صورت شناخته می شود. در سال های گذشته همزمان که پزشکان از این روش برای جوان سازی پوست صورت استفاده می کردند، به صورت تصادفی متوجه شدند که بوتاکس می تواند برای درمان سردرد نیز موثر باشد. زیرا کسانی که از این روش استفاده می کردند، گزارش دادند که بعد از بوتاکس، سردردهای مزمن آن ها نیز کاهش پیدا کرد. در نتیجه این امر، درمان میگرن با بوتاکس در سال 2012 توسط سازمان غذا و دارو تایید شد و آن را به عنوان یکی از جدیدترین روش های درمان میگرن به همه معرفی کردند. از سال 2012 تاکنون، خیلی از افراد که دچار سردردهای مزمن می شوند، از بوتاکس برای درمان آن استفاده می کنند.

درمان میگرن با بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

توجه داشته باشید که بوتاکس فقط برای درمان سردردهای میگرنی اثرگذار است و تأثیر خاصی برای سردردهای معمولی ندارد. به همین دلیل هم اول از همه باید اطمینان حاصل کنید که میگرن دارید و بعد برای درمان میگرن با بوتاکس اقدام نمایید.

از این رو، درمان میگرن با بوتاکس برای کسانی مناسب است که معمولاً بیشتر از 15 روز در ماه به سردردهای مزمن دچار می شوند. این سردردهای نبض دار، در یک بخش از سر آن ها ادامه دار است و باعث می شود که زندگی آن ها مختل شود.

در نتیجه، کسانی برای استفاده از این روش مناسب هستند که درمان های معمولی مانند رژیم های غذایی و یا حتی با دارو برای آن ها اثرگذار نباشد.

در نتیجه این امر، می توان گفت که درمان میگرن با تزریق بوتاکس برای کسانی که کمتر از 14 روز دچار این سردردهای مزمن می شوند، مناسب نیست. اگر سردرد های غیر از میگرن مانند سردردهای تنشی دارید، احتمالا تزریق بوتاکس نمی تواند برای درمان آن اثرگذار باشد. علاوه بر این موارد، خانم های باردار و شیرده و کسانی که به بیماری های عصبی مبتلا هستند، کاندید مناسبی برای درمان میگرن با بوتاکس نیستند.

درمان میگرن با بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

تزریق بوتاکس چگونه به درمان میگرن کمک می کند؟

بعد از این که مطمئن شدید به میگرن مبتلا هستید و به پزشک متخصص مراجعه کردید، پزشک از تزریق بوتاکس برای درمان سردردهای مزمن به شما کمک می کند. حالا شاید برای شما سوال پیش بیاید که این روش چگونه می تواند به درمان میگرن کمک کند؟

برای پاسخ به شما باید بگوییم که تزریق بوتاکس باعث می شود که انتقال دهنده های عصبی که باعث انتقال احساس درد به مغز می شوند، مسدود شوند. در واقع می توان این گونه گفت که بوتاکس مثل سدی برای ارسال پیام های عصبی درد به مغز عمل می کند و دیگر احساس درد از سردردهای میگرنی به مغز ارسال نمی شود. زیرا این انتقال دهنده های عصبی قبل از رسیدن به عصب، متوقف شده اند.

در صورتی که می خواهید از درمان میگرن با تزریق بوتاکس استفاده کنید، بهتر است چند جلسه به پزشک مراجعه کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. پزشکان توصیه می کنند که تقریباً هر 3 ماه یک بار این روش را مجددا انجام دهید تا تعداد و شدت حملات میگیرن برای شما تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند.

البته بعد از یک جلسه تزریق بوتاکس برای درمان میگرن هم می توانید اثرات فوق العاده آن را احساس کنید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس میگرن

برای این که فرایند درمان میگرن با تزریق بوتاکس برای شما به بهترین شکل ممکن انجام شود و کاملا احساس درد های مزمن برای شما از بین برود، بهتر است به مراقبت های بعد از انجام این عمل توجه داشته باشید.

هرچند این مراقبت ها چندان زیاد نیستند که شما را از کارهای معمولی دور کنند، اما رعایت همین نکات کوچک می تواند تاثیر زیادی در درمان میگرن داشته باشد.

برای مثال، بهتر است در همان روزی که می خواهید برای درمان میگرن با تزریق بوتاکس اقدام کنید، به سرکار نروید و در منزل استراحت کنید. این احتمال وجود دارد که تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس، در نواحی تزریق کمی احساس درد یا تورم داشته باشید که جای نگرانی نیست و بعد از گذشت چند روز به راحتی از بین خواهد رفت.

در اینجا برخی از مهم ترین مراقبت های بعد از درمان میگرن با تزریق بوتاکس را آورده ایم که رعایت آن ها می تواند تاثیر بسزایی در بهبودی شما داشته باشد.

 • جلوگیری از تعریق و انجام حرکات ورزشی سنگین به مدت 24 ساعت
 • عدم شستشوی صورت بعد از 24 ساعت
 • ماساژ ندادن صورت
 • قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید و دوری از گرما تا یک روز
 • عدم پاکسازی پوست در بخش های تزریق شده
 • در صورت نیاز و تجویز پزشک، مصرف داروها و مسکن های معمولی

عوارض درمان میگرن با بوتاکس

خیلی کم پیش می آید که درمان میگرن با بوتاکس عوارضی داشته باشد. زیرا این مسئله تا حد زیادی به تخصص پزشک و کلینیک انتخابی شما بستگی دارد. به همین دلیل باید پزشکان متخصص و کلینیک مجهزی برای انجام این عمل انتخاب کنید تا عوارض آن تا حد امکان کاهش پیدا کند.

با این حال، برخی از عوارض نادر درمان میگرن با بوتاکس که به ندرت برای برخی از متقاضیان پیش می آید، شامل مواردی مانند گردن درد و یا ضعف عضلانی می شوند. در این شرایط، بعد از تزریق بوتاکس احساس می کنید که نمی توانید سر را روی گردن خود نگه دارید.

از دیگر عوارض درمان میگرن با تزریق بوتاکس که در صورت مراجعه به کلینیک های غیر معتبر به وجود می آید، عبارتند از:

 • افتادگی پلک
 • ضعف عضلانی
 • بالا رفتن ابرو
 • ضعف در بینایی
 • مشکلات در بلع غذا

هزینه درمان میگرن با بوتاکس

هزینه درمان میگرن با بوتاکس به شرایط بیمار بستگی دارد و به همین دلیل هم از یک فرد با فرد دیگر متفاوت است. بسته به نوع درد بیمار، تزریق بوتاکس در نواحی مختلف صورت انجام می شود و نمی توان گفت که هزینه آن برای همه افراد به یک اندازه است.

در صورتی که می خواهید درمان میگرن با بوتاکس را با قیمت کاملا منطقی و منصفانه ای انجام دهید، می توانید به کلینیک زیبایی ترنم مراجعه کنید. در این کلینیک، تجهیزات به روز دنیا برای درمان میگرن با تزریق بوتاکس وجود دارد که پزشکان متخصص و باتجربه می توانند به بهترین شکل ممکن، شما را برای همیشه از شر دردهای میگرنی خلاص می کند.

سوالات متداول در مورد بوتاکس میگرن

بین بازه زمانی ۴ تا ۶ ماه ماندگاری دارد.
اگر در کلینیک های معتبر و با استفاده از مواد درجه یک انجام شود، خیر هیچ عوارضی ندارد.

مشاوره رایگان از کلینیک ترنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *