تزریق بوتاکس کف دست

یکی از عملکردهای طبیعی بدن عرق کردن است که همه آن را تجربه کرده‌اند. یک فرد ممکن است که در شرایط عادی مانند ورزش، در هوای گرم یا سونا یا اضطراب، استرس، گرما و یا در فعالیت‌های روزمره خود دچار تعریق شود. بااین‌حال، وضعیتی به نام هایپرهیدروزیس وجود دارد که شامل تعریق تقریباً مداوم است و هیپرهیدروزیس را می‌توان اثر فعالیت بیش‌ازحد غدد عرق در پوست در بدن دانست که به راحتی با تزریق بوتاکس کف دست قابل درمان است.

عکس کف دو دست فرد که دچار هایپرهیدروزیس است و بیش از حد عرق کرده است - تزریق بوتاکس کف دست

برای دریافت نوبت و یا مشاوره رایگان تزریق بوتاکس کف دست ، فرم زیر را پر کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تزریق بوتاکس کف دست چیست؟

پیش از آنکه بگوییم تزریق بوتاکس کف دست چیست باید به این نکته اشاره کنیم که تزریق بوتاکس بیشتر به‌عنوان یک درمان زیبایی برای از بین بردن چین‌وچروک‌های صورت با فلج موقت ماهیچه‌ها شناخته می‌شود؛ اما کاربردهای آن به همین‌جا ختم نمی‌شود،  بلکه پزشکان برای درمان بیماری‌های بسیاری از جمله مشکلات عصبی عضلانی مانند میگرن، اسپاسم عضلانی و هیپرهیدروزیس با استفاده از بوتاکس به نتایج مثبتی دست پیدا کرده‌اند. تزریق بوتاکس کف دست یکی از روش‌های درمان هیپرهیدروزیس است که به‌طور خاص به عرق کردن کف دست مربوط است.

هایپرهیدروزیس اغلب در قسمت‌های دو طرف بدن مانند پاها، دست‌ها و زیر بغل به وجود می‌آید. هنگامی‌که این تعریق بیش‌ازحد و آزار دهنده در دست‌ها رخ می‌دهد، این وضعیت به‌عنوان هیپرهیدروزیس کف دست شناخته می‌شود. با توجه به موقعیت و آناتومی دست‌ها، یکی از بهترین راه‌های درمان آن تزریق بوتاکس کف دست است.

در واقع این ‌یک شکل رایج از هیپرهیدروزیس در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگ‌سالی در فرد نمایان می‌شود. اکثر بیماران پس از تجربه‌هایی مانند مشکل در نوشتن به دلیل تعریق دست یا خجالت هنگام دست دادن، متوجه می‌شوند که دچار این مشکل شده‌اند و هیپرهیدروزیس کف می‌تواند بر کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر بگذارد. تحقیقات در رابطه با درمان‌های هیپرهیدروزیس کف دست به شکل وسیعی انجام ‌شده است و تزریق بوتاکس کف دست به یک راه حل هیجان‌انگیز برای درمان علائم ناراحت‌ کننده هیپرهیدروزیس کف دست مطرح ‌شده است.

عکس پزشک زیبایی که دستکش مشکلی به دست دارد و به کف دست مراجعه کننده بوتاکس تزریق می کند

نقاط تزریق بوتاکس کف دست

تزریق بوتاکس کف دست از طریق الگوی شبکه‌ای انجام می‌شود که عصب‌های غدد درون‌ریز در آن نقطه قرار دارند. البته این نقاط می‌تواند برای هر شخص متفاوت باشد؛ زیرا برخی از افراد در کف دست‌ها دچار تعریق بیشتری می‌شوند و برخی دیگر در بین انگشت‌ها شدت تعریق بیشتری دارند. تزریق‌ها بعد بی‌حسی موضعی با فاصله 1 تا 2 سانتی‌متر از هم انجام می‌شود.

عکس نقاط تزریق بوتاکس به کف دست زن و مرد - تزریق بوتاکس کف دست

نحوه تزریق بوتاکس کف دست

برای شروع تزریق بوتاکس کف دست، پزشک دست‌های شما را با الکل ضدعفونی می‌کند. سپس از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند تا دست شما به‌اندازه کافی بی‌حس شود. این کار برای آرامش شما در حین تزریق است و معمولاً این کار خیلی دردناک نیست. با این ‌حال، دست به دلیل تعداد بالای نورون‌های حسی می‌تواند حساس باشد. سپس مناطقی که تزریق در آن‌ها صورت می‌گیرد تقسیم‌بندی می‌شوند و اعصاب غدد درون‌ریز بر روی کف دست مشخص و علامت‌گذاری می‌شود.

در این مرحله پزشک شما شروع به تزریق می‌کند. این تزریق‌ها کم‌عمق هستند و به دلیل اینکه بوتاکس حدود یک سانتی‌متر از هر محل تزریق پراکنده می‌شود، تزریق به ‌سرعت انجام می‌شود. با این تزریق عصب‌های غدد درون‌ریز فلج می‌شوند و تعریق متوقف خواهد شد. پزشک تقریباً 50 واحد بوتاکس برای هر دست استفاده می‌کند. پس از شروع تزریق، درمان معمولاً بیشتر از 30 دقیقه طول نمی‌کشد.

هزینه بوتاکس کف دست

معمولاً نمی‌توان هزینه مشخصی را برای تزریق بوتاکس کف دست مشخص کرد و این به عوامل مختلفی بستگی دارد. هزینه بوتاکس برای کف دست بر اساس تعداد واحدهای بوتاکس موردنیاز، برای هر فرد تعیین می‌شود. البته کلینیک و تجربه پزشک در تعیین هزینه‌ها بسیار مهم است. علاوه بر این مقدار بوتاکس موردنیاز از فردی به فرد دیگر و نیازهای هر بیمار با هم متفاوت است. به‌عنوان‌ مثال مردان معمولاً دست‌های بزرگ‌تر و عضلات قوی‌تری نسبت به زنان دارند و به واحدهای بیشتری از بوتاکس در هر ناحیه نیاز دارند. به همین دلیل شاید نیاز به تزریق بیشتری برای آن‌ها باشد. درحالی‌که میانگین تعداد واحدهای لازم 100 واحد است، بیماران ممکن است بسته به شرایط و اندازه دست‌هایشان بیشتر یا کمتر از این مقدار استفاده کند.

نکته مهم دیگری که در تعیین هزینه‌های بوتاکس کف دست تأثیرگذار است موقعیت جغرافیایی است. یک کلینیک زیبایی و پزشکی که در تهران قرار دارد ممکن است در هزینه‌های جانبی تفاوت‌هایی را با سایر شهرها داشته باشد که باعث افزایش قیمت بوتاکس می‌شود. عامل مهم دیگر تجربه انژکتور است. نکته مهم این است که باید توجه داشته باشید که انجام این روش توسط یک متخصص با تجربه انجام شود؛ زیرا این موضوع تا حد زیادی خطر عوارض جانبی احتمالی را در فرد کاهش می‌دهد. تزریق بوتاکس کف دست برای درمان هیپرهیدروزیس کف دست یک روش ظریف است که بهتر است توسط یک متخصص پوست که دارای چندین سال تجربه در انجام بوتاکس است، انجام شود. متاسفانه تزریق بوتاکس کف دست تحت پوشش بیمه نیست.

عوارض و معایب بوتاکس کف دست

معمولاً عوارض خاصی برای تزریق بوتاکس کف دست وجود ندارد. البته عوارض بعد از تزریق برای هر فردی متفاوت است. البته وجود برخی از علائم دور از انتظار نیست و جای نگرانی وجود ندارد و بعد از گذشت 24 ساعت بدن به حالت طبیعی باز خواهد گشت.

تورم یا کبودی

کبودی می‌تواند یک عارضه کلی برای هر نوع تزریق باشد، بنابراین به‌طور طبیعی تزریق بوتاکس پتانسیل ایجاد مقداری کبودی را دارد. یک پزشک با تجربه بهترین تکنیک‌ها را برای جلوگیری از احتمال کبودی در بدن شما به کار می‌برد. آن‌ها همچنین می‌توانند توصیه‌هایی برای به حداقل رساندن یا درمان هرگونه کبودی ایجاد شده، برای شما ارائه کنند. ناحیه‌ای که تزریق در آن انجام‌ گرفته، ممکن است بعد از درمان کمی قرمز، زخم یا متورم شود. این علائم در صورت بروز چند روز برطرف خواهد شد.

عکس کبودی و قرمزی کف دست بعد از تزریق بوتاکس

درد در محل تزریق

اگرچه تزریق بوتاکس کف دست در بیشتر افراد دردناک نیست، اما ازآنجایی‌که این تزریق از طریق سوزن‌هایی انجام می‌شود، ممکن است احساس کنید که پوست شما را سوراخ می‌کند. کرم‌های بی‌حس ‌کننده موضعی برای افرادی که حساس‌تر هستند یا آستانه تحمل پایینی دارند، بسیار مناسب است. البته درد ناشی از تزریق عمدتاً به پوست شما و مهارت فردی که به شما تزریق می‌کند بستگی دارد. اهمیت انتخاب پزشک و کلینیک مناسب را در این تزریق نمی‌توان نادیده گرفت.

خونریزی جزئی

مشابه با کبودی، ممکن است پس از تزریق بوتاکس کف دست، خونریزی جزئی در محل تزریق مشاهده شود. این اتفاق می‌تواند هم‌زمان با ایجاد کبودی رخ دهد. همان‌طور که سوزن وارد پوست شما می‌شود، می‌تواند یک مویرگ یا ورید کوچک را سوراخ کند و باعث خارج شدن خون از محل تزریق شود. این خونریزی باید جزئی باشد و خیلی سریع متوقف خواهد شد و جای نگرانی وجود ندارد. اینکه آیا بعد از تزریق بوتاکس خونریزی می‌کنید یا نه می‌تواند تحت تأثیر تجربه و سطح مهارت تزریق کننده باشد و همچنین ممکن است درصورتی‌که شما مستعد خونریزی هستید، رخ دهد.

فواید و مزایا تزریق بوتاکس کف دست

تزریق بوتاکس کف دست به‌عنوان یک روش ایده آل برای درمان هایپرهیدروزیس دست در نظر گرفته می‌شود. در ادامه مطلب به مزایای تزریق بوتاکس برای دست می‌پردازیم:

 • درمان سریع الاثر
  یکی از مزایای اصلی درمان بوتاکس هیپرهیدروزیس این است که پس از انجام این روش به‌سرعت نتایج را مشاهده خواهید کرد. زمان معمول بین دو تا هفت روز است و میزان تعریق باید کاهش یابد. نتایج حاصل از آن تا 14 ماه ماندگاری دارد.
 • درمان غیرتهاجمی
  اگر نگران درد و خونریزی هستید، این درمان کاملاً غیرتهاجمی است و این ‌یکی دیگر از مزایای تزریق بوتاکس کف دست است و نیازی به جراحی فیزیکی ندارد. یک سوزن حاوی سم بوتولینوم به غدد عرق تزریق می‌شود و آن‌ها را فلج می‌کند، بنابراین سیگنال‌های عصبی مسدود می‌شوند. این بدان معناست که می‌توانید پس از درمان به برنامه‌های روزانه خود ادامه دهید و نیازی به استراحت بعد از درمان نیست.
 • اعتمادبه‌نفس را باز می‌گرداند
  تعریق بیش‌ازحد نوعی بیماری است که ممکن است بر سلامت روان شما در فضاهای عمومی تأثیر بگذارد و اعتمادبه‌نفس شما را تحت تاثیر قرار دهد. به‌عنوان ‌مثال اگر استرس داشته باشید، وضعیت ممکن است بدتر شود و حتی باعث خیس شدن لباس‌های شما بشود. با تزریق بوتاکس کف دست می‌توانید تعریق بیش‌ازحد را متوقف کنید و نگرانی در این زمینه نداشته باشید. اعتمادبه‌نفس خود را حفظ کنید و در کنار دوستان و خانواده خود احساس بهتری را داشته باشید.
 • ماندگاری تزریق بوتاکس
  بوتاکس ماندگاری نسبتاً طولانی دارد، به‌طورکلی، اثرات بوتاکس برای هیپرهیدروزیس نسبتاً طولانی است، اما دائمی نیست.  زمانی که بوتاکس توسط یک متخصص پوست واجد شرایط انجام شود، نتایج بهتری از درمان اخذ می‌شود. تزریق بوتاکس برای کف دست می‌تواند سه تا شش ماه یا حتی بیشتر پس از تزریق ادامه داشته باشد.

درمان هایپرهیدروزیس کف دست یا تعریق بیش از حد با تزریق بوتاکس

یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان هیپرهیدروزیس کف دست یا تعریق بیش‌ازحد آن، بوتاکس است و درصورتی‌که فردی از سایر روش‌های درمانی به نتایج دلخواه نرسیده باشد می‌تواند از این درمان به‌عنوان، جایگزین بهره ببرد. بوتاکس با نام سم بوتولینوم نوع A یک نوروتوکسین است که با کاهش توانایی اعصاب برای ارسال به غدد عرق عمل کرده و می‌تواند تعریق دست‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد. این فرآیند در ابتدا توسط Allergan برای استفاده در اختلالات عضلانی کشف و توسعه پیدا کرد و پس از مدت کوتاهی برای استفاده در زیبایی در دنیای پوست و جراحی پلاستیک برای درمان خطوط ریز و چین‌وچروک مورد استفاده قرار گرفت و با استقبال گسترده‌ای روبرو شد.

در حال حاضر بوتاکس برای درمان طیف وسیعی از مشکلات پزشکی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این شیوه برای درمان پزشکی تعریق بیش‌ازحد هایپرهیدروزیس زیر بغل نیز تایید شده است. تزریق سم بوتولینوم برای از کار انداختن غدد عرق می‌تواند بسیار مؤثر باشد. کاری که بوتاکس می‌کند این است که با جلوگیری از آزاد شدن استیل کولین، فعالیت غدد عرق را در محل تزریق متوقف می‌کند. به‌طور معمول، هنگامی ‌که دمای بدن شما افزایش می‌یابد، سیستم عصبی شما غدد عرق را فعال می‌کند. به‌این‌ ترتیب بدن شما به‌طور خودکار خود را خنک می‌کند؛ اما در افراد مبتلا به هیپرهیدروزیس، اعصابی که به غدد عرق سیگنال می‌دهند بیش‌ فعال هستند.

کف دو دست که تعریق بیش از حد دارد

هنگامی‌که تزریق بوتاکس را مستقیماً در ناحیه‌ای از بدن خود دریافت می‌کنید که معمولاً عرق می‌کند، اعصاب بیش‌ فعال شما اساساً فلج می‌شوند. وقتی اعصاب شما نمی‌توانند به غدد عرق شما سیگنال دهند، عرق نمی‌کنید. بااین‌ حال، بوتاکس فقط از تعریق در ناحیه خاصی که در آن تزریق می‌شود جلوگیری می‌کند.

اثرات تزریق بوتاکس رفع تعریق بسته به ناحیه تحت درمان متفاوت است و می‌تواند از 4 تا 6 ماه طول بکشد و تعریق را 80 تا 90 درصد کاهش می‌دهد. جای تعجب نیست که چرا تزریق بوتاکس به‌طور گسترده توسط متخصصان پوست و متخصصان مراقبت‌های بهداشتی با تجربه برای درمان هیپرهیدروزیس کف دست یا تعریق کف دست توصیه می‌شود؛ زیرا در مورد درمان هایپرهیدروزیس، بوتاکس بهترین گزینه درمانی است.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس کف دست

تزریق بوتاکس برای کف دست یک درمان بدون عارضه است که دوران نقاهت خاصی ندارد. افراد می‌توانند بلافاصله پس از انجام بوتاکس به فعالیت روزمره خود بازگردند. برخی از نکات و مراقبت‌هایی وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند به درمان بهتر بعد از تزریق بوتاکس کمک کند. در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. بهتر است که بعد از تزریق بوتاکس کف دست از ورزش و فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 2.  تا 24 ساعت بعد از درمان حمام یا دوش آب گرم و سونا و جکوزی برای این افراد توصیه نمی‌شود.
 3.  اگر در ناحیه موردنظر احساس درد و ناراحتی داشته باشید استفاده از کمپرس سرد می‌تواند درد را کاهش دهد.
 4.  اگر احساس درد در دست‌ها دارید بهتر است یک مسکن خفیف مصرف کرده و قدری استراحت کنید.
 5.  باید از لمس ناحیه تحت درمان برای جلوگیری از انتشار سم به سایر قسمت‌های بدن خودداری شود.
 6. توصیه می‌شود تا 24 ساعت پس از درمان از محیط‌های گرم یا فعالیت‌هایی که ممکن است باعث تعریق بیش‌ازحد می‌شود خودداری کنید.
 7.  تا 24 ساعت پس از درمان از آسپرین، ایبوپروفن یا سایر داروهای رقیق‌ کننده خون استفاده نکنید تا خطر کبودی به حداقل برسد.
 8. بهتر است که تا 1 الی 2 روز پس از تزریق بوتاکس از استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.

سوالات متداول در مورد تزریق بوتاکس کف دست

شاید برای شما این سؤال به وجود بیاید که آیا تزریق بوتاکس کف دست محدودیتی برای برخی از افراد و گروه‌های سنی دارد؟ باید بگوییم که نه هیچ محدودیتی در استفاده از این شیوه درمانی وجود ندارد. فقط برخی از افراد ممکن است کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش نباشند. به‌عنوان‌ مثال زنان باردار و شیرده، افراد زیر هجده سال، افرادی که به سم بوتولینوم حساس هستند، افرادی که دارای بیماری‌های عصبی هستند، یا دارای سیستم ایمنی ضعیف‌اند، نمی‌توانند از تزریق بوتاکس کف دست استفاده کنند.
از نظر آسیب عصبی، اگر تزریق بوتاکس به کف دست توسط یک متخصص ماهر انجام شود، یک اتفاق بسیار نادر است. مسئله این است که دستان شما مملو از اعصاب است، بنابراین همیشه خطر کوچکی وجود دارد، درست مانند هر تزریقی. اما به هیچ وجه نگران نباشید! اکثر پزشکان با تجربه روش صحیح تزریق را می دانند و اقدامات احتیاطی را برای به حداقل رساندن خطرات احتمالی انجام می دهند.

مشاوره رایگان از کلینیک ترنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *