بوتاکس میگرن

از روشهای نوین برای تسکین درد میگرن، تزریق بوتاکس میگرن می باشد. اگر شما نیز از سردردهای میگرنی رنج می برند، می توانید با تزریق بوتاکس تا حدودی از شر این سردردها راحت شوید.

بوتاکس میگرن​

برای دریافت نوبت و یا مشاوره رایگان بوتاکس میگرن ، فرم زیر را پر کنید

نوبت دهی خدمات

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

بوتاکس میگرن درمانی است که از تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) برای کاهش علائم میگرن مزمن استفاده می کند. تزریق بوتاکس میگرن نوعی درمان پیشگیرانه است، به این معنی که برای پیشگیری از میگرن قبل از شروع آن استفاده می شود، نه برای کاهش علائم پس از شروع.

آیا بوتاکس میگرن تایید شده است؟

بوتاکس میگرن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان میگرن‌های مزمن تایید شده است که به سردردهایی گفته می‌شود که حداقل 15 روز در ماه به مدت بیش از سه ماه رخ می‌دهد. بوتاکس میگرنی برای انواع دیگر سردردها مانند سردرد تنشی یا سردرد خوشه ای موثر نیست.

بوتاکس نام تجاری نوعی سم بوتولینوم است که یک نوروتوکسین است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. سم بوتولینوم با جلوگیری از آزاد شدن استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی که در انقباض عضلانی نقش دارد، عمل می کند. این باعث فلج موقت عضلات می شود که می تواند علائم میگرن را کاهش دهد.

تزریق بوتاکس میگرن چگونه صورت می‌گیرد؟

تزریق بوتاکس میگرنی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی، معمولا یک متخصص مغز و اعصاب یا متخصص سردرد انجام می شود. این تزریق ها به عضلات خاصی در سر و گردن انجام می شود که اعتقاد بر این است که در ایجاد میگرن نقش دارند. تزریق با استفاده از یک سوزن کوچک انجام می شود و این عمل معمولاً حدود 15 دقیقه طول می کشد.

مکانیسم دقیقی که بوتاکس میگرن با آن کار می کند به طور کامل شناخته نشده است. اعتقاد بر این است که تزریق‌ها مانع از انتشار برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌شوند که در ایجاد میگرن نقش دارند، از جمله گلوتامات، ماده P و پپتید مرتبط با ژن کلسی‌تونین (CGRP). بوتاکس میگرن با جلوگیری از انتشار این انتقال دهنده های عصبی ممکن است به جلوگیری از پیشرفت میگرن کمک کند. تزریق بوتاکس میگرنی معمولا هر 12 هفته انجام می شود. ممکن است چندین تزریق طول بکشد تا بیمار شروع به کاهش قابل توجهی در دفعات و شدت میگرن کند. برخی از بیماران ممکن است اصلا به بوتاکس میگرن پاسخ ندهند.

انجام بوتاکس برای درمان میگرن

بوتاکس حاوی سم بوتولونیم است که با تاثیر روی رشته های عصبی جلوی آزاد شدن پیام حاوی انتقال احساس درد را می گیرد. تزریق سم بوتولونیم  در این قسمت باعث می شود که جلوی فعالسازی شبکه های ارتباطی درد گرفته شود. تزریق بوتاکس میگرن در نواحی مانند پیشانی، پشت گردن، با شانه، پست سر انجام می شود.

انجام بوتاکس برای درمان میگرن

عوارض تزریق بوتاکس میگرن چیست؟

این امکان وجود دارد که بعد از تزریق بوتاکس، احساس سوزش را تجربه کنید. این احساس پس از تزریق عادی و طبیعی می باشند. هر کدام از جلسات تزریق بوتاکس میگرن بین بازه ی زمانی 15 تا 10 دقیقه زمان می برد. شما می توانید پس از انجام بوتاکس، فعالیتهای روزانه تان را انجام داده و احتیاجی به استراحت نیز ندارید. معمولاً بعد از گذشت 12 جلسه تزریق بوتاکس، شاهد تاثیرات تزریق بوتاکس در تسکین درد میگرن خواهید بود.

مدت زمان تاثیر بوتاکس میگرن

به طور معمول می توان گفت که مدت زمان تاثیر بوتاکس میگرن بین بازه ی زمانی 4 تا 6 ماه می باشد. ‏بنابراین، هر چند ماه یکبار باید اقدام به تمدید بوتاکس میگرن کنید.‏ شاید برای شما هم جای سوال است که آیا بوتاکس میگرن عوارض جانبی دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که اگر بوتاکس میگرن در کلینیک های نامعتبر انجام شده باشد، فرد عوارضی را تجربه خواهد کرد. این عوارض شامل درد گردن، سفتی عضلات، درد در قسمت بالای شانه می باشد. بنابراین، بوتاکس میگرن باید در کلینیک های معتبر و زیر نظر متخصص مجرب انجام شود.

اثربخشی بوتاکس میگرن می تواند در بین بیماران بسیار متفاوت باشد. در کارآزمایی‌های بالینی، تقریباً 50 درصد از بیماران پس از تزریق بوتاکس میگرن، کاهش قابل‌توجهی در فراوانی و شدت میگرن خود را تجربه کردند. با این حال، برخی از بیماران هیچ سودی از تزریق نداشتند.

آیا بوتاکس میگرن سردرد ناشی از میگرن را  درمان می‌کند؟

بوتاکس میگرن به طور کلی هنگامی که توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط انجام شود ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، مانند همه روش های پزشکی، خطراتی نیز به همراه دارد. شایع ترین عوارض جانبی تزریق بوتاکس میگرنی شامل سردرد، گردن درد و ضعف عضلانی است. این عوارض معمولاً خفیف و موقتی هستند و معمولاً در عرض چند روز برطرف می شوند.

در موارد نادر، تزریق بوتاکس میگرنی می تواند عوارض جانبی جدی تری مانند مشکل در بلع، مشکلات تنفسی یا واکنش های آلرژیک ایجاد کند. بیمارانی که پس از تزریق بوتاکس میگرنی هر یک از این علائم را تجربه می کنند باید فوراً به پزشک مراجعه کنند. بوتاکس میگرن برای زنان باردار یا شیرده یا برای بیمارانی که سابقه واکنش های آلرژیک به سم بوتولینوم دارند توصیه نمی شود. به بیمارانی که از داروهای خاصی مانند آنتی بیوتیک ها یا رقیق کننده های خون استفاده می کنند نیز ممکن است توصیه شود از تزریق بوتاکس میگرنی خودداری کنند.

سوالات متداول کاشت ابرو

ماندگاری بوتاکس میگرن چقدر است؟

بین بازه زمانی ۴ تا ۶ ماه ماندگاری دارد.

آیا بوتاکس میگرن عوارض جانبی دارد؟

اگر در کلینیک های معتبر و با استفاده از مواد درجه یک انجام شود، خیر هیچ عوارضی ندارد.

مشاوره رایگان از کلینیک ترنم

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای